Az ókorból ered a titkozatos déli kontinens gondolata, de csak 18. században cáfolták meg
2025. január 1. 14:20 Múlt-kor
Spanyolok és portugálok Óceániában
Az amerikai kontinensen túli tengerről pedig először Vasco Núñez de Balboa 1513-as expedíciójából szerezhettek értesülést az európaiak, amikor a spanyol felfedező a mai Panama területén lévő egyik hegyről megpillantotta a Csendes-óceánt.
1520-ban Magellán expedíciója felfedezte a Tűzföldet, majd a Fűszer-szigetek felé hajózott. Az útját nemcsak a Föld körülhajózása motiválta, de az a tény is, hogy nemcsak Afrika, hanem Amerika megkerülésével is eljuthattak a fűszerekhez.
Vasco Núñez de Balboa birtokba veszi a „déli tengereket, földeket, partokat és szigeteket” a spanyol uralkodópár, Ferdinánd és Izabella nevében egy 1860 körül készült metszeten
1521-ben meglátta az első polinéz atollt, Pukapukát, de pechjére csaknem teljesen elkerülte a szigetvilágot és Ausztráliát. A Mariana-szigetekhez tartozó Rotát 1521. március 6-án érte el, de a helyiek elkötötték a csónakjukat, ezért Magellán a partra küldött egy büntetőexpedíciót, amely hét bennszülöttet megölt. Az eset után Tolvaj-szigeteknek nevezte el a területet.
1526-ban Jorge de Meneses a Fűszer-szigetek irányából érkezett meg az Új-Guineához tartozó Madárfej-félszigetre.
A területet mégsem ő, hanem Íñigo Ortiz de Retes nevezte el Új-Guineának, mert a lakói az afrikai Guineára emlékeztették őt, amikor 1545-ben partra szállt.