Ajtótámasznak használták a bronzkori tőrt
2014. november 25. 17:20
Amikor egy angol farmer szántás közben évekkel ezelőtt egy meghajlított bronztárgyra bukkant, nem is sejtette, hogy milyen rendkívüli lelet fordult ki a földből a puszta véletlennek köszönhetően. A hatóságokat nem értesítette a felfedezésről, a bronztárgyat pedig 12 éven keresztül ajtótámaszként használta vidéki birtokán.
Andrew Rogerson, a Portable Antiquities Scheme szakértője 2013-ban vizsgálta meg a 68 centiméter hosszú, 1,8 kilogramm tömegű tárgyat, amelyről kiderült, hogy a középső bronzkor (i. e. 2000-1600 körül) idejéből származik. Mivel éle szándékosan tompa, s hozzávetőlegesen háromszor nagyobb, mint egy átlagos bronzkori tőr, elképzelhetetlen, hogy fegyverként használták volna, inkább rituális célokat szolgálhatott.
A tulajdonos beleegyezett a lelet eladásába: a rituális tőrt végül 39 ezer fontért (15 millió forint) vásárolta meg a National Heritage Memorial Fund és a Norfolki és Norwichi Régészeti Társaság nagylelkű felajánlásának köszönhetően a Norwich Castle Museum.
Nagyon ritka leletről van szó, hasonlót korábban csak egyszer, a norfolki Oxboroughban találtak Nagy-Britannia területén még 1988-ban - ez utóbbit a londoni British Museumban őrzik. A lelet értékét nagyban növeli, hogy a British Museum tájékoztatása szerint eddig mindössze négy bronzkori rituális tőr ismert Európából: kettő a mai Hollandia, kettő pedig Franciaország területén került elő.