Egyre kevesebben sajnálják a Szovjetunió széthullását
2014. június 13. 15:12
Ellentmondásosan viszonyulnak az oroszok Moszkva birodalmi ambícióihoz - derült ki egy új felmérésből.
A Levada Központ orosz közvélemény-kutatási központ által végzett felmérés szerint 53 százalékról 71 százalékra nőtt a független orosz államot támogatók aránya Oroszországban. Ha ehhez hozzávesszük, hogy az önálló Oroszország létét 1998-ban még csak a válaszadók 27 százaléka támogatta, a közhangulatban tapasztalt eme változás sokkal szembeötlőbb.
Ezzel párhuzamosan - nem meglepő módon - csökkent azon orosz honpolgárok száma, akik sajnálják a Szovjetunió széthullását. Ma már csak a megkérdezettek 12 százaléka véli úgy, hogy országukra nézve káros volt a birodalom felbomlása - szemben a 16 évvel ezelőtt végzett felmérés eredményével, amikor ez az arány még 57 százalék volt.
Lev Gudkov, a Levada Központ igazgatója kiemelte: a független Oroszországot támogatók arányának az elmúlt egy évtizedben tapasztalt növekedésében megfigyelhető tendenciája azzal magyarázható, hogy egyre több orosz polgár véli úgy, nőtt az életszínvonala. Gudkov hozzátette: "sok orosz nem érzékeli az ellentmondást az önálló Oroszországért való kiállás és a Krím annektálása között", ehelyett azt tapasztaljuk, hogy "az emberek, akiknél erősödik a hazaszeretet és megtapasztalják a kollektív egység érzését, nem fogják fel ennek következményeit és általában kevésbé lesznek racionálisak."
A moszkvai székhelyű Politikai-technológiai Központ vezetője másképpen közelíti meg a kérdést. Borisz Makarenko professzor úgy látja, az önálló orosz államiságot a "Nyugattól való függetlenségként" is fel lehet fogni, s így már a közvélemény-kutatás eredményei teljesen konzisztensek egymással. Ahogy a Nezaviszimaja Gazeta orosz lap is írta, a "Szovjetunió iránti nosztalgia egyre inkább a múlté", a társadalom ugyanis megváltozott, "az emberek tudják, hogy a múlt nem visszafordítható", bármi is történjen Ukrajnában.