Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Múzeumba került a világ legrégebbi nőalakja

2014. május 13. 13:51 MTI

Megtalálása után öt évvel állandó helyére, múzeumi vitrinbe kerül a világ legrégebbinek tartott nőalakja, egy 40 ezer éves szobrocska, amely a németországi Hohle Fels-barlangból került elő.

<

A szobrocskát a baden-württembergi Blaubeurenben lévő Őstörténeti Múzeumban helyezték el, ahol különleges állandó kiállítás nyílt az emberiség történetének néhány legrégebbi műalkotásából.

A Blaubeuren közelében lévő Sváb-Alb-hegység jégkorszaki barlangjai fontos lelőhelyek a világ régészei számára. Itt találták a világ legrégebbi hangszereit, nagyon régi festményeket és számos történelmi jelentőségű figurát. A leletek azt sugallják, hogy az Alb barlangjaiban élt őssvábok "találták fel" a képzőművészetet, a zenét és talán a festészetet is.

A Hohle Fels-barlangban 2008-ban hat darabban előkerült mamutagyar-szobrocska a szakértők számára a legértékesebb lelet. A mindössze hat centiméteres figura női alakot ábrázol túlhangsúlyozott nőiességgel, túlméretezett farral és nemi szervekkel. Ez a legrégebbi ismert műalkotás, amely emberalakot ábrázol.

Eddig azonban hiányzott egy múzeum, amely bemutatná a világhírű leleteket. Ezért a különleges tárgyak mindig a páncéltermekbe kerültek, a Sváb-Alb-hegység turizmusért felelős hivatalának nem kis bosszúságára. A turisták által igen kedvelt Stuttgart és Tübingen városok is jelentkeztek, hogy náluk kapjon helyet a központi múzeum, a történelmi emlékeket tulajdonló Baden-Württemberg tartománya azonban végül a csupán 12 ezer fős lakosú Blaubeuren mellett döntött.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Múzeumba került a világ legrégebbi nőalakja

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra