Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Tüzet gyújtott a pekingi ember

2014. március 19. 15:09

Immáron szilárd bizonyítékok szólnak amellett, hogy a 750-200 ezer évvel ezelőtt élt pekingi ember használta a tüzet, így védekezve a hideg ellen. A kutatók a helyiek által csak Sárkánycsont-hegynek nevezett lelőhelyről vett hamu vizsgálatából jutottak erre a következtetésre.

<

A kínai fővárostól 48 kilométerre délnyugatra található barlangrendszerben Johann Gunnar Andersson svéd tudós 1921-ben fedezte fel az ősember használati eszközeinek maradványait. Az ígéretes lelőhelyen ettől kezdve szinte megállás nélkül zajlottak az ásatások.

A lelőhely

A pekingi emberből (Sinanthropus pekinensis) először egy zápfog került a felszínre, majd nyolc évvel később, 1929. december elsején Pej Ven-csung kínai régész egy 40 méteres hasadékból hozta felszínre az ősember koponyatetőcsontját, amelynek alapján az egykor itt élt előember fejlettségi szintjére is következtetni lehetett.

A legújabb kormeghatározós vizsgálatok szerint a pekingi ember 770 ezer évvel ezelőtt élt ezen a területen, amikor az időjárás különösen hideg volt Kína ezen részén. Az extrém fagyok ellen az előember minden bizonnyal tűzzel védekezett; bár a homo erectus fajba tartozó ősember tűzhasználatával kapcsolatos elmélet már 1931-ben napvilágot látott és széles körben elterjedt, eddig erre semmilyen közvetlen bizonyítékot nem sikerült találni.

Kao Hszing kínai régész az elmélet bizonyítására négy földmintát vett a lelőhelyről (Zhoukoudian Locality 1). Mint kiderült, mindegyik minta olyan anyagokat tartalmazott (kovakő, szén, kálium), amelyek alátámasztják a tűzhasználatot. A Kínai Tudományos Akadémia kutatói azonosították azt a termet is, ahol a tűzgyújtásra sor került.

A feltárt leletek tanúsága szerint a pekingi ember a tűz mellett más módon is próbált védekezni a hideg ellen: állatbőrbe bújt, amit előtte kőeszközökkel "dolgozott" meg. A mikroszkopikus vizsgálatok a pekingi ember eszközhasználatának részleteibe is betekintést engedtek; például kiderült, hogy a fa végére követ illesztett, így gyakorlatilag lándzsát készített a két anyagból.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Tüzet gyújtott a pekingi ember

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra