Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Válogatott fotók egy magyar ezredes életéből

2014. február 19. 15:30

„Olyan parancsnok volt, akit rajongásig szerettünk, és aki mindig követendő példaként áll előttünk. Mindig emlékezni fogok két mondatára, amelyet 1941. október 19-én az ünnepélyes megnyitón, többek között mondott, hogy: »Ti sem készültök olyan pályára, melynek célkitűzése az anyagi javak gyűjtése, vagy az anyagi haszonlesés. Csak az a jó tiszt, ki magasabb hivatást lát szolgálatában és nem kenyérkereső napi foglalkozást!«" - olvasható Katona Csabának az Archívneten megjelent írásában.

<

Ki volt Paleta Géza?

Paleta Géza 1898-ban látta meg a napvilágot Versecen, Temes vármegyében. Az apai hagyomány meghatározta az ő életútját is, lényegében már gyermekkorától a katonai hivatásnak szentelte egész életét. Először a katonai, al- és főreál iskolát, majd pedig a Császári és Királyi Műszaki Akadémiát végezte el, ezt követően pedig 1916. augusztus 18-án hadnaggyá avatták. Ekkor már javában tartott az első világháború.

A 18 éves ifjú tisztet így rövidesen aktív harctéri beosztásba vezényelték, méghozzá tüzérként. Először a 134. Tábori Tüzérezrednél szolgált a fronton, majd pedig a volt császár és királyi 4. Hegyi Tüzérezrednél. Gyorsan haladt előre a ranglétrán, rövidesen főhadnaggyá léptették elő (1917), ám 1918 októberétől a fogság jutott neki osztályrészül. Olaszországban volt hadifogoly, ahonnan 1919 októberében szabadult, tehát közel egy évet töltött fogságban.

Ezt követően a Budapesti Tüzérezredhez került állományba, majd karrierje továbbra is meredeken ívelt felfelé. 1926-ban századossá lépett elő, egy évtizeddel később, 1936-ban pedig letette a vezérkari törzstiszt vizsgát is. 1937-ben már őrnagyi rangban teljesített szolgálatot, majd először és utoljára pályafutása során elhagyta a tüzérséget: 1938 és 1941 között a Honvédelmi Minisztérium vezérkaránál volt próbaszolgálaton.

Kadétiskolai évfolyam (Archívnet)

Eközben sajátos bizalmi feladatot is kapott: 1940 őszén Paleta Géza vezetésével a Honvédelmi Minisztérium 7/m. (azaz műszaki) osztálya és az erődítési részleg szakembereiből álló ötfős szemlebizottságot küldtek ki a Maginot-vonal (amely ekkor már német kézen volt), valamint a belgiumi erődrendszer tanulmányozására. E különleges munka elvégzését követően újabb komoly feladat várt rá. A bécsi döntés következtében Magyarországhoz visszatérő Észak-Erdélyben megindult a hadapródiskolák létrehozása, ennek keretében pedig Nagyvárad lett a felállítandó tüzérségi hadapródiskola helyszíne.

A döntés végrehajtását elősegítette, hogy 1898-tól itt már működött honvéd hadapródiskola, amelynek épületegyüttese, annak ellenére, hogy rendkívül rossz állapotban volt, alapvetően alkalmasnak bizonyult arra, hogy befogadja a tüzér hadapródiskolát. Ez évben Paleta Géza immár alezredessé lépett elő a katonai ranglétrán, ebbéli minőségében nevezték ki őt 1941. június 9-től a Magyar Királyi Gábor Áron Honvéd Tüzérségi Hadapródiskola parancsnokának.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Válogatott fotók egy magyar ezredes életéből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra