Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megtaláltuk Attila sírját!

2013. december 6. 16:32

Na jó, nem, és még a közelében sem jártunk, de voltak azért így is érdekes hírek a Múlt-koron a héten. Ha kivételesen nem olvasott minket, most egy cikkel bepótolhatja lemaradását. Heti hírmondónk következik.

<

Örömmel számolhattunk be hétfőn, hogy magyar régészek ismét szerencsét próbáltak Egyiptomban, Bács Tamás, az ELTE régészének irányításával folynak munkálatok a thébai nekropolisz területén. Bár Egyiptom továbbra sem a legvonzóbb turistacélpont, a belpolitikai helyzet a beszámolók szerint egyáltalán nem befolyásolja munkájukat. A nekropoliszban, az ELTE egyik koncessziós területén több értékes sír mellett az egyik legjelentősebb Nebamun TT 65-ös számmal jelölt sírja az Újbirodalomból.

Szintén magyar vonatkozású - és szintén örömteli - hír volt, hogy diákok háromdimenziós filmet készítettek a budai várról (a trailer innen elérhető). A 3D Past mozi csütörtökön a Várban nyílt meg, itt negyedóránként játsszák a Budapesti Műszaki Egyetem és a Szabadkai Főiskola diákjainak kisfilmjét. Innen is gratulálunk.

Az őskor és a genetika szerelmeseinek is tartogatott meglepetéseket a hét: igazi szenzáció, hogy egy négyszázezer éves ember DNS-ét sikerült rekonstruálni egy spanyol barlangban talált csont alapján, annál is inkább, mert az eddig szekvenált legidősebb emberi genom "mindössze" 70-80 ezer éves volt. De azt is megtudhattuk, hogy a neandervölgyi - bármennyire is nehéz elképzelnünk - "a tiszta udvar, rendes ház" jegyében igazán otthonosan érezhette magát a mégoly zord barlangokban, amelyeket bámulatosan jó helykihasználással osztott fel.

Nem mindennap talál az ember tengeralattjárókat sem, a Hawaii Egyetem régészei ráadásul igazi főnyereményt ütöttek azzal, hogy egy, az amerikaiak által elsüllyesztett japán hajót találtak a partokhoz közel. Az I-400 Sensuikan Toku osztályú tengeralattjáró az 1960-as évek nukleáris tengeralattjárói előtt épült típusok közül a legnagyobbnak számított, s bár már augusztusban azonosították, csak most jelentették be a felfedezést.

A héten tovább bonyolódott az Arafat-ügy (az előzményekről itt és itt olvashat), miután a francia igazságügyi szakértők kizárták, hogy a néhai palesztin vezetőt - ahogy azt korábban sejtették - megmérgezték volna. Most sem derült ki, hogy ki volt az igazi Hasfelmetsző, de a hírek szerint egy krimiíró igazi szenzációt ígér és már meg is találta "jelöltjét" egy festő személyében.

Bemutattunk öt egészen elképesztő régészeti tréfát, s a héten megtudhattuk, hogy nem 137, hanem 138 áldozata volt a berlini falnak - s ha már fal, Pompejiben egyre több omlik össze belőlük; licitjét meghirdettük, de megvenni valószínűleg nem tudjuk, Han Solo fegyverére most bárki lecsaphat a neten. Csütörtökön és pénteken pedig elbúcsúztattuk a 95 éves korában johannesburgi otthonában elhunyt Nelson Mandelát, Dél-Afrika egykori Nobel-békedíjas elnökét. Nyugodjék békében.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Megtaláltuk Attila sírját!

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. nyár: Hírhedt emberrablások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra