3000 éves aranytáblát kapott vissza Berlin
2013. december 6. 10:27 MTI
Visszakapta a berlini Elő-ázsiai Múzeum azt a háromezer éves aranytáblácskát, amely a második világháborúban tűnt el az intézményből és amely az elmúlt évtizedekben egy holokauszt-túlélő családjának birtokában volt.
A bélyegnél alig nagyobb táblácskát a New York államban lévő Nassau bírósága előtt adták át szerdán a berlini Pergamon Múzeum részeként működő Elő-Ázsiai Múzeum képviselőjének.
Az ókori Asszíria fővárosában, Assurban épült Istár-templomból származó tábla a második világháború után tűnt el és évtizedekkel később az Egyesült Államokban bukkant fel - közölte a Porosz Kulturális Örökség Alapítvány Berlinben.
A különleges történelmi leletet Riven Flamenbaum holokauszt-túlélő hagyatékában találták örökösei. Flamenbaum a második világháború vége után egy orosz katonától kapta a műtárgyat cigarettáért cserébe, majd magával vitte az Egyesült Államokba.
A 9,5 grammos aranylapocskára száz évvel ezelőtt bukkantak rá német régészek a ma Észak-Irak területén lévő Istár-templomnál. A leletet 1934-ben mutatták be Berlinben. A háború kezdetén raktárba helyezték, majd a műtárgynak nyoma veszett. A bírósági iratok szerint a tábla az i.e. 1243 és 1207 közötti időszakból, I. Tukulti-Ninurta asszír uralkodó idejéből származik.
A New York-i bíróság szerint nincs bizonyíték arra, hogy a táblácska valaha is Oroszországhoz került volna. Emellett a család azon érvelését is elutasította, amely szerint az Elő-ázsiai Múzeum túl sokat - több mint hatvan évet - késlekedett a műtárgy visszakövetelésével, és ezzel aláásta mostani igényét.
A berlini múzeum gyűjteményéből még ma is sok olyan műtárgy hiányzik, amelynek a háború idején veszett nyoma. Az aranytáblácskát eddig egy New York-i széfben őrizték.