Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

10 tény a bokszerlázadásról

2013. november 18. 10:06

<

1. A kínai bokszerlázadás a keresztény misszionáriusok több ezer éves hagyományokat semmibe vevő térítőtevékenysége, valamint a kínaiak gazdasági kiszipolyozása miatt robbant ki Kína északi tartományaiban 1899-ben.

2. A lázadást megelőzően komoly természeti csapások sújtották Kína északi részét. Sokan azt hitték, ez az istenek büntetése, amiért beengedték a barbároknak tekintett nyugatiakat a birodalomba.

3. A bokszerek erőszakos akcióinak következtében több száz külföldi és több ezer keresztény kínai – többek között számos gyermek és nő – vesztette életét.

4. A lázadó bokszererek hittek abban, hogy ha 100 napon át tartó harcművészeti gyakorlaton vesznek részt, nem fog rajtuk a golyó, 300 nap után pedig a repülésre is képesek lesznek.

5. A lázadást a nyolc szövetséges ország – Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország, az Osztrák-Magyar Monarchia, az USA, Olaszország, Németország, Japán – összesen közel 20 ezer katonája verte le.

6. A lázadás elfojtása után a szövetséges csapatok kifosztották Pekinget és több nagyvárost, valamint végigpusztították a falvakat Kína északi területein.

7. Az orosz csapatok Pekingben minden Buddha-szobrot összetörtek, mivel hittek a legendának, miszerint a műalkotások aranyat rejtenek.

8. A győztes hatalmak Kínát 330 millió dolláros jóvátétel megfizetésére kötelezték.

9. Az USA visszatérítette Kínának a jóvátételként befizetett összeget, cserébe viszont azt kérte, hogy a pénzből hozzanak létre Pekingben egy egyetemet.

10. A békefeltételeket felsoroló ún. bokszer jegyzőkönyv rendelkezései értelmében a pekingi követségi negyedben nem lakhattak kínai személyek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	10 tény a bokszerlázadásról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra