Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Akinek Erdély aranykorát köszönhetjük

2013. november 15. 12:00

<

Rögös út a trón felé

A józan, főként a török orientációt propagáló Bethlen egyre terhesebb lett a fejedelmi udvar számára, amely már amúgysem bővelkedett hű politikusokban. Egyre kínosabb jelenetek zajlódtak le a tanácsadó és az uralkodó között, akinek az agyában már a merénylet terve is felmerült, azonban erre nem került sor. 1612-ben Bethlen 50 emberével törökországi emigrációba vonult, majd a fejedelem az országgyűléssel fej- és jószágvesztésre ítéltette távollétében.

Bethlen kiválóan ismerve a török politikai hierarchiát, először nem Isztambulba szaladt, hanem sorra meglátogatta az illetékes tisztségviselőket (budai, temesvári, kanizsai pasa, Belgrád katonai parancsnokai), akiknek szava sokat nyomott a latba az Oszmán Birodalom északi felét érintő kérdésekben. A tudatos készülődés meghozta gyümölcsét: török pártfogói segítségével már 1613 márciusában eldöntötte a Porta, hogy Bethlen lesz az új erdélyi fejedelem.

Bethlen Gábor zászlaja

Az év augusztusában meg is indult a török had. Szeptember elején már Erdélyben vonult a havasalföldi kontingens, amelyet a tatár előőrsök követtek, három héttel később a tatárok főserege is átlépte a határt, október elején pedig már a budai pasa hadai is Gyulafehérváron állomásoztak. Hozzájuk csatlakozott 80 ezer erdélyi, így a fejedelmi trón sorsa nem lehetett kétséges. A krónikaírók szerint soha ennyi török és tatár nem állomásozott Erdélyben, mint 1613 őszén.

Az újabb történelmi tettre sem kellett sokat várni: október közepén a hagyományokat sutba dobva a török szerdár hívta össze az erdélyi országgyűlést, amelyre a rendek képviselői életüket féltve vonultak be, s október 23-án megválasztották Bethlent fejedelemnek. Báthori sorsa meg volt pecsételve: kortárs beszámolók szerint felbérelt hajdúk végeztek vele, s egy patakba vetették. Az utolsó pillanatig csupán hűséges kutyája tartott ki mellette, halála óráján sem hagyta magára.

Az előző fejedelem halálának hírére a török, tatár és román hadak szörnyű pusztítás közepette kivonultak az országból, s rabok ezreit vitték magukkal. Bethlen „magára maradt”. Nem lehetett könnyű helyzetben: az ország romokban, az őt hatalomra juttatók további jelentékeny károkat okoztak a sokat szenvedett népnek, ráadásul a fejedelemsége elismerése fejében a török a határ mentén álló Lippa várát követelte, amely a 15 éves háború során került erdélyi kézbe.

A magyar történelemben eddig még nem fordult elő, hogy uralkodó önként adott volna át területeket a töröknek. Bethlen kénytelen volt engedni, s saját maga ostromolta meg az erdélyi védelem alatt álló várat, mivel ezt még hadvezérei sem vállalták. A zord, cseppet sem megnyerű külsejű, idegen fegyverekkel érkezett fejedelem tettével Erdély addigi történelme mélypontjára jutott.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Akinek Erdély aranykorát köszönhetjük

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra