Rejtélyes orvosi esetek
2013. augusztus 7. 13:21
Az elefántember
Az 1862-ben Leicesterben született Joseph Carey Merrickről már életének első néhány évében kiderült: nem lesz átlagos gyermek. Születése után öt évvel ugyanis bőre megvastagodott, göröngyössé vált, ajkai hatalmasra duzzadtak, s csontos dudor nőtt a homlokán. A jobb karja, illetve mindkét lába hatalmasra nőtt, groteszkségéhez továbbá hozzájárult, hogy gyermekkorában egyik alkalommal olyan szerencsétlenül esett el, hogy ezt követően egész életében sántított.
11 éves korában meghalt édesanyja, apja újranősült, azonban a mostoha kiutálta otthonról Josephet, aki 13 évesen elment otthonról. Dologházakban fordult meg, majd egy cirkuszi társulat mutogatta a nagyérdeműnek. Frederick Treves, a londoni kórház orvosa azonban 1886-ban a gondjaiba vette a sokat szenvedett férfit, aki végül 27 éves korában hunyt el. A rendkívül jólelkű embernek leírt „szörnyet” a kórházban Alexandra walesi hercegnő is meglátogatta.
Halálát hivatalosan fulladás okozta. Fejének mérete (90 centiméter kerületű, egy átlagos ember feje 60 centiméter) és súlya miatt nem tudott úgy aludni, mint egy átlagos ember, fekvés helyette ülve pihent; egyik alkalommal álmában feje lehanyatlott, s önsúlya miatt kificamodhatott a nyaka, ami fulladáshoz vezethetett.
A szakértők szerint az elefántember egyszerre szenvedett neurofibromatózisban (egy genetikai betegség, ami a bőrön többszörös csomók megjelenésével, egyéb bőrpanaszokkal és tumorok kialakulásával jár) és Proteusz-szindrómában (a csont- és kötőszöveteken rendellenes kinövések észlelhetők). Néhány éve a hajából és csontjaiból vett mintát DNS-vizsgálatnak vetették alá. Az eredmény nem zárta ki a neurofibromatózist, viszont megerősítette azt az elméletet, hogy Merrick Proteusz-szindrómában szenvedett.