Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Rejtélyes orvosi esetek

2013. augusztus 7. 13:21

<

A méretes fenekű Sarah Baartman

Sarah a brit uralom alatt lévő kelet-fokföldi régióban látta meg a napvilágot 1790 előtt, születési nevét nem ismerjük. Miután szüleit elvesztette, a Saartjie nevet kapta, amelynek jelentése: ismerős, gyengéd. A hatalmas fenekű hölgy egy holland földműves, Peter Cezar szolgája volt, akinek egy sebész, bizonyos Alexander Dunlop azt tanácsolta, engedje el a hölgyet Európába, hogy közszemlére tehessék. A földműves belement az ajánlatba, Sarah pedig 1810-ben Londonba utazott.

Baartmannak méretes hátsója volt (a steatopygia/zsírfarúság nevű betegségben szenvedett), továbbá a koiszan nőkre jellemező hosszúkás szeméremajka – egyes leírások szerint – a szeméremtest alatt 7-9 centiméterrel lógott lejjebb. Mivel „kiállítása” a rabszolgaellenes törvény után három évvel történt, nagy botrányt kavart, ami után bírósági tárgyalások sora következett. A nyilvánosság jót tett a leány népszerűségének, a Brit-szigetek után Franciaországba ment, miután eladták egy francia állatidomárnak. S. Réaux 15 hónapon keresztül mutogatta, több természettudós is felkereste, s számos ábrázolás készült a nem mindennapi idomokkal rendelkező hölgyről.

A feljegyzések szerint többször is igyekeztek lefesteni meztelenül, azonban mindig maga elé tartott egy kis ruhadarabot, s még akkor sem volt hajlandó elvenni azt onnan, amikor pénzt kínáltak neki. 1815 decemberében valószínűleg himlőben vesztette életét, halála után fölboncolták a leírások szerint kitűnő arcmemóriával rendelkező, anyanyelvén kívül hollandul, angolul folyékonyan, franciául felületesen beszélő leányt. Csontváza és nemi szervei ma egy párizsi múzeumban vannak kiállítva.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	Rejtélyes orvosi esetek

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra