Befolyásos tanácsadók a középkortól a hidegháborúig
2013. július 2. 18:22
Ki a jó tanácsadó? Aki egyszerűen tanácsokat osztogat, aki valamilyen tisztsége révén meg is valósítja azt, vagy esetleg az, aki teljesen befolyása alá vonja feljebbvalóját? Mindháromra találhatunk példát a történelemben. Összeállításunkban öt híres tanácsadót mutatunk be a középkortól a 20. századig.
Sir William Marshall
Pembroke első grófja, másik nevén: William the Marshal (1147-1219) az egyik leghíresebb és legsokoldalúbb angol katona és egyben „állami tanácsadó” volt a középkori Angliában, Stephen Langton canterbury érsek jellemzése szerint a „legnagyobb lovag, aki valaha élt”. Hosszú élete során négy angol királyt is szolgált – II. Plantagenet Henriket, Oroszlánszívű Richárdot, Földnélküli Jánost és III. Henriket –, s ezalatt az idő alatt az ismeretlenségből Európa egyik legerősebb, leghatalmasabb és mindemellett talán leglojálisabb földesurává lépett elő.
William volt Földnélküli János angol király – mai kifejezéssel élve – főtanácsadója is. Habár a két férfi viszonya az 1200-as évek elején sokszor igen hűvös volt, s a király miatt a grófnak többször is a bíróság elé kellett járulnia birtokügyletei miatt, William mindvégig hű maradt az uralkodóhoz, habár egyre több nemes lázadozott ellene, s a gróf támogatta a társadalmi feszültség oldását biztosítani igyekvő Magna Charta kiadását is.
János király annyira megbízott benne, hogy a halálos ágyán rábízta kilencéves fia, a leendő III. Henrik sorsát is. A gróf tartotta szavát, s meglett kora ellenére is fiatalos lendülettel vetette bele magát a politikába, a gyermekkirály, illetve a helyette kormányzó régens (amelynek tisztét maga töltötte be) ellen lázadozó főurak és az országra rontó franciák elleni csatározásokba.