Titkolják milliárdjaikat a Goebbels-rokonok
2013. január 30. 09:15
Feloszlik a birodalom
A háborút követően Günther Quandtot internálták, egy éven át élvezte a Moosburg an der Isar-i tábor vendégszeretetét. Quandt nem kerülte el a felelősségre vonást, az 1948-ban meghozott ítélet értelmében Mitlaeufer lett, azaz olyan, aki náciszimpatizáns volt, de hivatalosan nem vett részt a rezsim által elkövetett bűnökben. „Szerencsésnek mondhatta magát, hogy nem volt annyira befolyásos személy, mint Flick vagy Krupp” – fogalmazott Scholtyseck, utalva Friedrich Flickre és Alfried Kruppra, akiket börtönbüntetésre ítéltek a nürnbergi perben.
Günther 1954-ben, Kairóban hunyt el. Teljes vagyonát – egyenlő arányban – két fiára, Haraldra és Herbertre hagyta. A Quandt-család birodalma ekkorra óriásira nőtt: a mágnáscsalád cégei közül kiemelkedik az AFA és a Deutsche Waffen-und Munitionsfabriken – utóbbit 1945 után Industrie-Werke Karlsruhe AG-re keresztelték –, valamint az értékes Daimler és Wintershall AG-részvények. Az elkövetkező évtizedben a testvérpár tovább növelte részesedését a Daimlerben, Herbert pedig megmentette a csődtől fenyegetett BMW-t, amelyben még nagyobb érdekeltséget szerzett, s támogatta az új modellek fejlesztését.
Harald 1967-ben, 45 éves korában, repülőszerencsétlenségben hunyt el. Harald halála után özvegye, Inge és Herbert között fagypontra hűlt a viszony. A vagyona feletti marakodástól depresszióba süllyedő Inge Quandttal 1978 karácsonyán szívroham végzett. Új férje, Hans-Hilman von Halem két nappal később öngyilkos lett, így a családi vagyonon az öt árván maradt gyermek osztozkodott. Nagybátyjuk, Herbert 1982-ben távozott az élők sorából, az ő vagyonát a három különböző házasságából született hat gyermeke kapta, a BMW-részvényeket harmadik felesége, Johanna Quandt és gyermekei, Stefan Quandt és Susanne Klatten örökölték.