Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

A történelem leggazdagabb emberei

2012. október 18. 18:58

<

7. Hódító Vilmos

Hitvalló Edward (1042-1066) angol uralkodó 1066. június 5-én bekövetkezett halála után Harold Godwinssont választották királlyá, aki gyakorlatilag már Edward utolsó éveitől fogva uralkodott Angliában. Az angol trónnak azonban két további várományosa is akadt, mégpedig unokafivére, Harald norvég király, valamint Vilmos, Normandia hercege.

Két évvel korábban Harold Godwinsson megesküdött Vilmosnak, hogy támogatni fogja angliai trónigényét. Harold hatalomra kerülését követően Vilmos széles körű propaganda-hadjáratot folytatott Európa udvaraiban, s a pápa jóváhagyását is elnyerte angliai inváziójához.

A norvég király már a normannok támadása előtt betört Angliába, azonban Harold szeptember 25-én megsemmisítő győzelmet aratott felette Stamford Bridge-nél. E győzelem után szerzett tudomást Harold a normannok támadásáról és Vilmos ellen vonult. Harold serege, amely az előző ütközetben és a hosszú menetelésben igencsak meggyengült, elkeseredett harcban, a számbeli fölény ellenére alulmaradt Vilmossal szemben; a csatában maga a király is elesett.

A győzelmet követően Vilmos a koronázással megszilárdította uralmát. Az elesett vagy lázadó angolok birtokait szétosztotta normann bárói közt, s bevezette a gregorián egyház reformját. Az új uralkodó nagy hatással volt Anglia középkori történelmére: az angol jogban bekövetkező változások, az angol nyelv szókészletének megújulása és a kontinentális feudalizmusnak a szigetre való behozatala is a normann uralkodóhoz és utódaihoz köthető.

Az 1087-ig uralkodó Hódító Vilmos uralma végén becslések szerint 229,5 milliárd dollárral büszkélkedhetett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?


	A történelem leggazdagabb emberei

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra