Megfejtették a keresztesek első arab feliratát
2011. november 16. 13:54
Régészek kibetűzték azt a 800 éves, márványdarabra írt feliratot, amely a keresztesek első és ez idáig egyetlen arab nyelvű emlékének számít – tájékoztatott az izraeli Régészeti Hatóság.
A feliraton II. Frigyes német-római császár (1194-1250) neve olvasható, rajta a következő szöveggel: „Krisztus urunk, a Messiás megtestesülése, 1229”.
Az írásos emléket évekkel ezelőtt Tel Avivban, a jaffai városrészhez közel, egy falon találták meg, de a régészek akkor nem tulajdonítottak neki nagy jelentőséget, mivel azt gondolták, hogy az oszmán időből származik. Csak amikor elkezdték kibetűzni jöttek rá, hogy a felirat valójában a keresztes háborúk idején került a falra.
A hatodik keresztes hadjáratot (1228-1229) vezető Frigyes császár a megerősített jaffai váron két feliratot hagyott maga után, egyet latin, egyet pedig arab nyelven. Maga az emlék teljesen érintetlen, és a császár címeit sorolja fel; eddig ilyet sehol máshol nem találtak – még Frigyes szicíliai palotájánál sem.
Frigyes legnagyobb eredménye Jeruzsálem átadása volt a kereszteseknek, miután 1229-ben fegyverszünetet kötött a várost birtokló egyiptomi al-Malik al-Kámil szultánnal. Annak ellenére, hogy korábban IX. Gergely pápa kiközösítette, Frigyes Jeruzsálem királyává koronáztatta magát – ahogy ez a feliraton felsorolt címeiből is látszik.