Viták kereszttüzében Hitler ukrajnai bunkere
2011. július 4. 15:01
Heves vitákat eredményezett Hitler vinnyicai bunkerének múzeummá történő átalakítása Ukrajnában, ugyanis a hely sokak szerint ezáltal a neonácik találkozóhelyévé válhatna.
A helyi hatóságok zöld utat adtak egy tervnek, amely turisztikai látványossággá alakítaná Hitler bunkerének felszíni részét. A kiállítás eredetileg májusban nyílt volna meg, ám a döntés hatalmas felháborodást szült, ezért Viktor Juscsenkó ukrán elnök vinnyicai látogatása során javasolta a kérdés népszavazás útján történő rendezését.
A kommunista és szocialista politikai vezetők viszont teljes mellszélességgel ellenzik a tervet, mert szerintük a múzeum egyenértékű lenne a náci propaganda dicsőítésével. Lidia Zakusilova, a helyi kommunista pártszervezet vezetője kifogásolja, hogy a kiállításon a német egyenruhák felpróbálását, és a náci jelképekkel való fotózkodást is lehetővé tennék a látogatók számára. Katyerina Visocka, a helyi múzeum munkatársa azonban visszautasítja a "náci múzeum" vádját. Tájékoztatása szerint pont a rendszer áldozatainak emlékére akarnak emlékhelyet építeni, maga a múzeum egy tömegsírt vesz majd körül, mert a bunker építésében több mint tízezer hadifogoly és civil vett részt, akiket a munkálatok befejezésével párhuzamosan meggyilkoltak, valamint ide is temettek el.
Több helyi lakos pragmatikusabb okokból ellenzi az emlékhely építését: a jövőbeni múzeum területén marhákat szoktak legeltetni.
A náci vezér egykori bunkere 8 kilométerre Vinnyicától helyezkedik el. Az objektum eredeti rendeltetése szerint a Keleti Front főhadiszállása volt, építését 1941-ben kezdték, és 1942 áprilisára készült el. Szerkezetét tekintve Hitler kelet-poroszországi főhadiszállása, a Farkasodú kicsinyített mása volt, generátorral, uszodával, víztározóval és repülőtérrel felszerelve. A földalatti részen senki sem járt, mióta a visszavonuló német egységek 1944 márciusában felrobbantották a főhadiszállás bejáratait.