Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Százmillió forintot ér minden idők legnagyobb brit kincslelete

2010. október 18. 18:04 The Guardian

Hosszú órákig tartó vita után szakértők 320 250 fontra (101,3 millió forintra) értékelték minden idők legnagyobb brit kincsleletét, az 52 503 római kori pénzérmét, amelyet egy amatőr régész egyszerű fémdetektor segítségével fedezett fel áprilisban Frome közelében.

<

A műkincsek megvásárlására adományokat gyűjtő független brit jótékonysági szervezet, a The Art Fund kampányt indított, hogy segítsen a tautoni Sommerset Múzeumnak megtartani az éremkincset.

A 160 kilogramm összsúlyú kincslelet színültig megtöltött egy hatalmas cserépedényt, amelyet a régészeknek szét kellett törniük, hogy összeszedjék a pénzérméket. A pénzérmék egy 40 éves időszakot ölelnek fel, ám szakértők szerint inkább az isteneknek szánt felajánlásról van szó, mintsem egy közösségi "perselyről", amelybe évtizedeken át rakosgatták "fillérjeiket" a helybéliek: a legkésőbbi kiadású pénzek az edény belsejében voltak.

A felkért értékbecslőknek nehéz dolguk volt, hiszen a cserépedényben többségükben korabeli aprópénz volt, tizenegyezer pénzérme pedig annyira korrodálódott, hogy jelenleg lehetetlen az azonosításuk. A cserépedény azonban Carausius, az i.sz. 3. századi rebellis római hadvezér, a "britonok császára" hétéves uralkodása alatt (286-293) vert pénzérmék valaha előkerült legnagyobb gyűjteményét is rejtette. Ezek a pénzérmék igen jó állapotban vészelték át a majd két évezredet a földben, közülük némely jobb állapotban van, mint azok, amelyeket a British Múzeumban őriznek.

Sam Moorhead, a British Múzeum római kori szakértője szerint igen értékesek a Carausius-féle érmék, amelyeken egy kurta nyakú, szakállas férfi látható. A mai Belgium területén született hadvezérnek igen nagy szüksége volt a "reklámra", hiszen halálra ítélték a birodalmi gabonarakományok megdézsmálásáért, ehelyett csapatai császárrá kiáltották ki, s hét éven át uralkodott Britanniában és Gallia északi részén, míg saját pénzügyminisztere meg nem gyilkolta.

"A pénzérmék a korabeli 'Facebook' szerepét töltötték be: az egyiken jogarral kezében látható, amint belovagol fővárosába, egy másikon Carausiust a britonok üdvözlik, a felirat pedig a római történelemmel teremt kapcsolatot, hiszen Vergiliust idézi" - magyarázta a szakértő.

Igen jó minőségűek az ezüst pénzérmék, a legjobbak, amelyeket évtizedek óta vertek. Carausius ugyanis úgy vélte, hogy a jó minőségű pénzérmék erősítik legitimitását, a valóságosnál sikeresebbnek mutatják uralmát. "Carausius propagandakampánya a jelek szerint olyannyira bevált, hogy a későbbi római császárok utánozták önjelölt 'kollégájukat'" - emelte ki Sam Moorhead.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Százmillió forintot ér minden idők legnagyobb brit kincslelete

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra