Atomfegyvert ajánlott Izrael Dél-Afrikának
2010. május 25. 09:24 The Guardian, MTI
Izrael 1975-ben atomfegyvert adott volna el az akkori dél-afrikai apartheidrezsimnek - számolt be róla a The Guardian, korábban titkos dél-afrikai dokumentumokra hivatkozva. Izrael azonnal tagadta az állítást.
A dokumentumokra - amelyeket az apartheid utáni dél-afrikai kormány mentett fel a titkosítás alól - Sasha Polakow-Suransky amerikai tudós bukkant rá, miközben anyagot gyűjtött Izrael és az akkori fehér apartheidkormány kapcsolatairól szóló könyvéhez. A The Guardian szerint ez az első írásos bizonyíték az izraeli atomfegyver létére. Szakértők szerint Izraelnek 200-300 atomtöltete lehet, de a zsidó állam fenntartja a "kétértelműség politikáját" azt illetően, hogy van-e atomfegyvere vagy sem.
A dokumentumok állítólag a két ország magas rangú tisztségviselőinek találkozóiról készült szupertitkos jegyzőkönyveket is tartalmaznak. Az egyikben például P.W. Botha akkori dél-afrikai hadügyminiszter atomtöltetek vásárlása után érdeklődött izraeli kollégájánál, Simon Peresznél, aki "három méretben" kínálta őket. (Pereszt "az izraeli atomprogram atyjának" is nevezték.)
A ma államelnök Peresz szóvivője tagadta, hamisnak nevezte a dokumentumokban foglaltakat. "Sajnáljuk, hogy a lap nem kért állásfoglalást az (izraeli) elnöki hivataltól. Ha megtette volna, rájön, hogy a sztori hamis és alaptalan" - mondta Ajelet Fris szóvivő.
A The Guardian szerint egyébként a tervezett atomügyletből - főleg az ár miatt - nem lett semmi. Peresz és Botha mindamellett aláírtak egy átfogó egyezményt Izrael és a Dél-afrikai Köztársaság katonai kapcsolatairól, de azt nem hozták nyilvánosságra.
Az izraeli-dél-afrikai nukleáris kapcsolatokról szóló találgatások 1979-ben merültek föl, amikor egy amerikai műhold titokzatos villanást észlelt az Indiai-óceán fölött. A CBS amerikai tévéhálózat akkori jelentése szerint a két ország közös atomkísérletet hajtott végre.