Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Baltás Isten Szentesen

2009. június 18. 11:51

Emberábrázolásokról, ember alakú kultikus szobrocskákról, kisplasztikákról nyílik kiállítás június 20-án, szombaton a szentesi Koszta József Múzeumban. A Múzeumok éjszakáján gyertyafényes tárlatvezetésen több mint százötven újkőkori és rézkori idolt láthatnak az érdeklődők.

<

A Nyugat-magyarországi Régió területén az utóbbi években folytatott nagyberuházásokhoz kötődő ásatásokon előkerült újkőkori és rézkori plasztikus emberábrázolásokat mutatja be a kiállítás. A tárlaton 178 műtárgy szerepel, s ebből 154 db emberábrázolás. Része a kollekciónak a nemzetközileg ismert becsehelyi idol is.

„A plasztikus emberábrázolás fontos szerepet játszott az őskori ember mindennapjaiban és hitvilágában. Az őskori mester leegyszerűsített, de tökéletesen kifejező formákat használt, a díszítés és a festés pedig minden egyes szobrocskát önálló alkotássá emelt” - mondja dr. Béres Mária régész, a Koszta József Múzeum igazgatója. Béres Mária szerint a kiállított idolok tükrében világos, az újkőkor végén, a rézkorban a nemek társadalmi pozíciójában átrendeződés következett be, egyre gyakoribbak a férfiábrázolások, talán a férfiak társadalmi súlyának máig is tartó növekedése ekkortól datálható.

Látható a kiállításban több a korszakra jellemző Baltás Isten is, s a Nyugat-magyarországi idolok mellett, egy külön tárlóban mutatják be a tárlat rendezői a szentesi múzeum tulajdonában lévő Szegvár-tűzkövesi istenszobrokat és arcos edényeket. A „Százszorszépek” című, az őskori Nyugat-Magyarország emberábrázolásait felvonultató kiállításban az első, rendkívüli, gyertyafényes tárlatvezetést Ilon Gábor régész, a kiállítás megálmodója és rendezője tartja a megnyitás napján.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Baltás Isten Szentesen

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra