Impozáns kötet a szegedi bibliai műkincstárlatról
2009. február 19. 11:27
Több mint 170 oldalas, 150 színes fotót tartalmazó impozáns kötettel búcsúzik a szegedi Móra Ferenc Múzeum a tízezer látogatót vonzó, bibliai műkincseket bemutató tárlattól.
A kiállított műkincseket bemutató kiadvány a jövő számára is dokumentálja azt a 4 milliárdos értéket képviselő páratlan gyűjteményt, amely ebben a formában csak a szegedi Kultúrpalotában volt látható. Az És látta Isten, hogy jó című tárlat még most vasárnapig megtekinthető a Móra Ferenc Múzeumban. A kiállítás a 14-18. században élt mesterek vallási témájú műveinek segítségével mutatja be, miként látták a régi korok emberei az Ó- és Újszövetség egyes eseményeit.
A tárlat kuriózuma a kassai műkincsegyüttes: a kelet-szlovákiai múzeum 44 gótikus és barokk műtárgyat adott kölcsön a Móra múzeum kiállítására. Ezek a hajdani felső-magyarországi templomok, kolostorok legszebb, legféltettebb darabjai - szárnyasoltárok, patinás faszobrok, miseruhák - most először láthatók magyarországi kiállításon.
Ehhez társul a Pannonhalmi Főapátság 18 középkori és barokk műtárgya, valamint a szeged-csanádi püspökséggel testvéri kapcsolatban álló lengyelországi, sandomierzi püspökség hasonló korból származó számos remekműve. A kiállítási anyag része a szeged-csanádi püspökség néhány különlegesen szép darabja és a Csongrád Megyei Múzeumok 15-16. századi itáliai táblaképei is. "Igazi közép-európai remekműveket sikerült összegyűjteni" - írja az impozáns kötetben Zombori István múzeumigazgató, aki szerint a kiállításon és a kiadványban látható alkotások a ma embere számára is "valami maradandót mondanak".