Kőkori mindennapok Tiszaszigeten
2008. szeptember 17. 09:04
Tiszasziget község déli szélén található agyagbánya területén 2008. július 11-21. között leletmentő feltárásra került sor a községi önkormányzat megbízásából - számolt be a felfedezésről Pópity Dániel régész a Móra Ferenc Múzeum oldalán.
A Tisza árterületéhez tartozó, egykor vízzel övezett magaslaton az újkőkor végén élt (i.e. 5. évezred) népesség, az un. Gorzsa-csoport településének maradványaira bukkantak - írta a régész.
A 207 négyzetméter nagyságú területen folytatott munka egyik legjelentősebb eredménye egy cölöpszerkezetes hosszúház részletének előkerülése volt. Az illegális bányatevékenység miatt részben már elpusztított ház hosszúságát már nem ismerhetjük meg, szélességét azonban a megmaradt cölöphelyek alapján 5,5 méterre tehetjük.
Az épület jelentőségét tovább növeli a ház közepén elhelyezett építési áldozatnak meghatározható lelet-együttes. A három ép edényből és egy faragott kőből álló tárgy a ház építésekor kerülhetett az épület középső tartóoszlopának tövébe. A ház és a lakók védelmét szimbolizáló tárgyak, előkerülése túlmutat a 6000 éves falu mindennapjain, hiszen ezeken a tárgyakon keresztül lehetőség nyílik arra, hogy bepillantást nyerjünk a korszak emberének hiedelemvilágába.
Az itt élt közösség változatos emlékanyaga a ház körül elhelyezkedő nagyméretű agyagnyerő gödrökből került elő. A konyhai hulladékokkal feltöltődött beásások kiiszapolt földjéből számos kerámiaedény töredéke (köztük díszített tálak és csészék), pattintott kőeszközök, állatcsontok, növényi maradványok kerültek elő. A megmentett leletanyag feldolgozása közelebb visz a késő neolit emberek életmódjának megismeréséhez.
Képek és további részletek