Nem kellettek a világháborús kémek Churchillnek
2008. szeptember 1. 14:17
A második világháború befejezése után az akkori különleges kémszervezet vezetője arra kérte Winston Churchillt, hogy ne oszlassa fel őket, mert kiváló fegyver lehetnének a növekvő `oroszveszély` ellen - derül ki a Nemzeti Levéltár legújabb titkosítás alól feloldott aktáiból.
<
A szervezet több - főként európai - országban tevékenykedett. Az általuk elért eredményeket nagyon sok filmben láthattuk, így például az ő munkásságuk ihlette a Híd a Kwai folyón, vagy a Kémek a Sasfészekben című alkotásokat is.
Éppen ezért Lord Selbone, aki a Gazdasági Hadviselés miniszterként irányította a különleges szervezetet, komolyan tiltakozott az ellen, hogy a Külügyminisztérium alá vonják őket, mert akkor a SOE testületét egybeolvaszthatták volna a hírszerzéssel (Special Intelligence Service). Szerinte őrültség lett volna egy ilyen szervezetet a külügy alá rendelni, mert ők nem tudtak volna megfelelően gazdálkodni velük.
Szerinte a SOE kiváló fegyver lehetett volna mind a növekvő "oroszveszély", mind pedig a közel-keleti "fortyogó vulkánok" problémáinak megoldásában. Sir Winston azonban nem állt kötélnek, és aláírta a testület halálos ítéletét, amely az 1945-ös választások után lépett volna életbe. Bár a szavazásokon ő alulmaradt Clement Attlee-vel szemben, ez nem befolyásolta a SOE sorsát: Attlee is a feloszlatás mellett foglalt állást.