Hétköznapi kommunizmus Debrecenben
2008. július 25. 12:54
A Rákosi-korszakot festményeken, szobrokon keresztül bemutató Szocreál kiállítás után csütörtöktől újabb tárlat idézi fel a kommunizmus időszakát.
A Hétköznapi kommunizmus című, a Rákosi-korszakot fényképeken, plakátokon, filmeken bemutató kiállítást megnyitó Bánkuti András fotóművész emlékeztetett arra, hogy a korszakban a fotográfiát a tömeg meggyőzésének eszközeként használták.
Az MTI fotóarchívumából válogatott képekkel összefüggésben ugyanakkor megjegyezte, hogy a Magyar Távirati Irodában a kor nagy fotográfusai dolgoztak, akik maradandót alkottak a kommunizmus idején is. Felsorolásában Vadas Ernőt, Keleti Évát, Molnár Editet, Farkas Tamást és Gink Károlyt említette. Külön szólt Friedmann Endrének a valóságot és a szegénységet ábrázoló képeiről.
A Hétköznapi kommunizmus című kiállításon mintegy 300 alkotás mutatja be az 1948 és 1956 közötti időszakot, amikor a kommunista diktatúra idején több millió emberre kényszerítették rá az életformaváltást. A fotókon "fényes tekintetű" tsz-tagok éppúgy láthatók, mint "bizakodó" gyári munkások, felvonuló fiatalok vagy a jövő reménységei, az úttörők.
A Rákosi-korszakot fotókon, filmeken, plakátokon bemutató Hétköznapi kommunizmus című kiállítás október 26-áig tekinthető meg a debreceni Modemben.
(Múlt-kor/MTI)