A pollen elárulja a hajóroncsok korát
2004. február 16. 09:01
Ókori hajóműhelyek nyomában
A pollen rendkívül hasznos nyom a történészek detektívmunkájában - állítja Madeline Harley, a Kew városbéli Királyi Botanikuskert pollen-szakértője. A szemcsék egészen sajátságos jellemzőket hordoznak, és akár évmilliókig is konzerválódnak. `Ha egy-egy szem pollenre bukkanunk, olyan, mintha egy faj ujjlenyomatát találtuk volna meg` - mondta az angol biológus.
A tengeri járművek faanyagának tüzetes vizsgálata eddig is sokat elárult a régészeknek a hajók keletkezési idejéről. Azt viszont, hogy hol építették a hajókat, rendkívül nehéz megállapítani, hiszen a fát sok esetben messze földről szállították az építés színhelyére.
Muller lényegében azt állítja, hogy a környék flórájának pollenje építés közben óhatatlanul belekerült a hajókba - pl. a ragasztásoknál, összeillesztéseknél. Vizsgált példája, a Baie-de-l'Amitié anyagában a Platanus palló és pollen formájában is előfordul. Ez a fafajta viszont kizárólag a Földközi-tenger keleti partvidékén él. A fűfélékből - pl. a szintén Itália keleti felében honos Haplophyllum-ból - származó pollen-nyomok szintén Muller elképzelését támasztják alá.
Hohlfelder azt reméli, Muller módszerével végre sikerül meghatározni, hol építették a perzsák hajóhadukat, mellyel az i. e. 5. században megtámadták Hellászt. Mint arról a Múlt-kor is beszámolt, a tudósok szerint a flotta több mint száz hajója jelenleg az Égei-tenger fenekén nyugszik. "Csak azt nem tudjuk, hol lehetett a műhely, ahonnan ezek a gályák kifutottak" - monta Hohlfelder a Science-nak.