Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Francia sziklamenedék tanúskodik a földművelésre való átállásról

2011. augusztus 25. 13:23

Egy a Jura-hegység oldalában feltárt lelőhely leletei megvilágíthatják a vadászó-gyűjtögető csoportok földművelésre való áttérésének folyamatát.

<

A Saint-Joseph-i sziklamenedéket 1983-ban fedezte fel Rose-Marie Arbogast és Christian Kids, amikor a Jura-hegység nyugati lejtőinek barlangjait mérték fel az elzászi régióban. Legutóbb Bázeli és a Strasbourgi Egyetemek kutatócsoportjai vizsgálták a barlangot, amelyet a mezolítikumtól (i.e. 8500) kezdve használhattak időszakonként a paleolítikum, valamint a bronz- és vaskor folyamán, egészen a római időkig.

Az archeológusok valószínűsítik, hogy az itt élő közösségek legkésőbb i.e. 3900-ig fenntartották vadászó-gyűjtögető életformájukat. A leletek egy olyan csoport lassú átalakulását mutatják be, amelyeknek lehettek kapcsolataik a földművelő közösségekkel, ugyanis a helyszínen elszenesedett búzaszemeket találtak a régészek; azt is elképzelhetőnek tartják az archeológusok, hogy a csoport vad gabonaféléket takarított be. A kései neolitikum folyamán a sziklamenedéket már csak a vadászatok folyamán használhatták, így kevés növényi leletet - csak mogyorót, és gabonát - találtak.

A 2011-es ásatások során a régészek az i.e. 12 ezer tájékára keltezhető késő jégkori eredetű üledékre is rábukkantak, amelynek alapján feltételezik, hogy a sziklamenedék az i.e. 13. századot megelőzően lakatlan volt. A feltárások során többek közt egy fémtőrt is találtak; a leleteket várhatóan 2012 őszén mutatják be egy Lutterben megnyíló kiállításon.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Francia sziklamenedék tanúskodik a földművelésre való átállásról

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra