Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Egyiptom sivatagjai rejtik a legtöbb taposóaknát

2008. augusztus 27. 12:02

<

Bombák az ördög kertjéből

5. Irak - 10 millió taposóakna
Irak az 1991-es öbölháború, az 1980-88 közötti iraki-iráni háború, két évtizedes belső konfliktusok és a második világháború következményeként szenved a taposóaknáktól és a fel nem robbant lövedékektől. A probléma különösen északon, az iraki-iráni határon, délen és az ország középső területein kritikus. Pontos számot nem ismerünk, de az ENSZ 10 millióra becsüli az aknák számát. A legújabb vizsgálat szerint az Észak-Irakban található mind a 25 kerület tele van aknákkal, 3444 különböző körzetről feltételezik, hogy fertőzött, ami 148 ezer családot (minden ötödik irakit) érint, 1096 településen.

4. Afganisztán - 10 millió taposóakna

Afganisztán az 1978-ban kezdődött háborúval kezdve súlyos veszteségeket szenvedett. Az összes háborús fél, de különösen a szovjetek és az 1979 és 1992 között uralmon lévő kormány az ország minden részébe, válogatás nélkül telepített taposóaknákat. A mezőgazdasági területek, legelők, csatornák, lakónegyedek, vidéki és városi utak egyaránt el vannak aknásítva. Az aknák jelentik a hazatelepülés, újjáépítés és fejlődés legfőbb akadályát. Naponta 12-ből 10 ember hal meg vagy válik rokkanttá az aknák miatt. Az orvosi létesítmények hiánya következtében az áldozatok 50 %-a életét veszti.

3. Angola - 10-12 millió taposóakna

Angolában az ország minden lakosára 1-2 akna jut. Az ENSZ a helyi amputáltak számát 70 ezerre becsüli. Három évtizeden keresztül folyt az aknák telepítése a mezők, falvak, utak és más váratlan helyek mentén az ártatlan áldozatok megfélemlítése, megcsonkítása és meggyilkolása céljából. A robbanószerek pusztító hatással vannak a környezetre, korlátozzák az emberek mozgását, akadályozzák a földművelést, szétszakítják a gazdaságot, és rengeteg áldozatot szednek. 1993-ban az ENSZ moratóriumot vezetett be az aknák eladására és exportjára, de a nemzetközi konszenzus hiánya miatt Angola problémája egyáltalán nem csökkent.

2. Irán - 16 millió taposóakna

Az 1980-88 közt folyó iraki-iráni háború számtalan taposóaknát és fel nem robbant lövedéket hagyott Irán nyugati és délnyugati tartományaiban, különösen Kurdisztánban, Nyugat-Azerbajdzsánban, Kuzesztánban és Kermansahban. Az iráni kormány közlése szerint az irakiak mintegy 16 millió aknát telepítettek. A taposóaknák és fel nem robbant lövedékek komolyan visszavetették a mezőgazdasági termelést az iraki határ mentén fekvő öt tartományban, veszélybe sodorták az olajmezők kiaknázását, történelmi helyeket pusztítottak el, és akadályozták a régészeti munkát.

1. Egyiptom - 23 millió taposóakna

A második világháború, valamint az 1956-os, 1967-es és 1973-as egyiptomi-izraeli háború Egyiptomot az aknával leginkább fertőzött országgá tették. A fő probléma az, hogy az itteni aknák régiek, helyüket nehéz beazonosítani, és főleg tankok ellen telepítették őket, miközben manapság inkább a gyalogsági aknákra helyezik a fő hangsúlyt. A védelmi minisztérium szerint a taposóaknák akadályozzák a társadalmi és gazdasági fejlődést, és több ezer civil halálát okozzák. Az elmúlt 15 évben 7 millió aknát sikerült hatástalanítani az ország nyugati, sivatagos részén, és 3 milliót a Sínai-sivatagban. A nomád népek az "ördög kertjének" nevezik az aknamezőket.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Egyiptom sivatagjai rejtik a legtöbb taposóaknát

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra