Vér és dekadencia: Róma nyolc leghírhedtebb uralkodója
2018. szeptember 6. 09:28 Múlt-kor
Domitianus, a zsarnokság eszményképe (uralkodott Kr. u. 81-96)
Domitianus édesapja Vespasianus volt, aki a Nero bukása utáni káoszból uralkodóként emelkedett ki, és visszaállította Róma életét a megszokott kerékvágásba. Vespasianust elsőként idősebb fia, Titus követte a trónon, ő azonban mindössze két év uralkodás után lázas megbetegedésben elhunyt. Domitianus vele ellentétben nem örökölte apjuk karizmáját, és sok más császárhoz hasonlóan elhatalmasodott rajta a gyanakvás és a paranoia – ez vélhetően annak volt köszönhető, hogy fiatalon, még a polgárháború alatt egy alkalommal kevéssel kerülte el a halált. Különösen gyanakvó volt a szenátussal szemben, és több előkelő polgárt is kivégeztetett azzal a váddal, hogy ellene szervezkedtek, köztük 12 volt konzult és saját unokatestvérei közül kettőt.
Domitianus uralma az idő előrehaladtával egyre autokratikusabbá vált, és ő is elkezdte követelni, hogy tiszteljék istenként. Szembefordult kora filozófusaival (többet közülük száműzött is), és megszervezte a legfőbb Vesta-szűz meggyilkolását is – a nőt egy különlegesen kialakított sírba temették el élve.
Domitianust végül egy felesége, Domitia által szervezett összeesküvés buktatta meg, – egy szolgáló szúrta le igen ügyetlenül, azonban a császár végül meghalt. Egyes történészek szerint Domitianus zsarnokságát eltúlozzák a későbbi korok történetírói, mások szerint azonban uralma valóban hasonlítható például Szaddám Huszein rezsimjének legsötétebb korszakához.