Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Valóságos családi tragédia áll a karlendítést elutasító férfi híres fotója mögött

2020. június 16. 11:57 Múlt-kor

<

A szerelem megbüntetése

Ecklert eközben letartóztatta a Gestapo, és a politikai foglyok gyűjtésére használt fuhlsbütteli börtönbe internálták. Itt adott életet második lányának, Irenének.

Innen az oranienburgi koncentrációs táborba szállították tovább, majd a lichtenburgi – nőknek fenntartott – koncentrációs táborba, majd a ravensbrücki, szintén női táborba.

Irma Ecklertől 1942-ig érkezett hozzátartozóihoz néhány levél, ezt követően azonban már nem. A nyomok szerint Ravensbrückből a bernburgi eutanáziaközpontba szállíthatták, ahol az összesen 15-20 000 áldozatot követelő 14f13 jelű akció keretében, 1942 februárjában meggyilkolták. 1949-es, hivatalos halottá nyilvánításakor a dátum 1942. április 28-aként került bejegyzésre.

Landmessert közben kiengedték a börtönből 1941. január 19-én. A Püst fuvarozócégnél talált munkát műszakvezetőként, annak a warnemündei Heinkel-repülőgépgyárnál lévő kirendeltségnél.

1944 februárjában a Wehrmacht 999. könnyű Afrika-hadosztályához sorozták be, amely hangzatos neve ellenére büntetőegységként működött politikailag megbízhatatlan egyének számára, és ekkor már a Balkánon harcolt, főként partizánok elleni műveletekben.

Landmesser a dokumentumok szerint 1944. október 17-én esett el Horvátországban, feleségéhez hasonlóan őt is 1949-ben nyilvánították hivatalosan halottá.

A pár letartóztatása után gyermekeik először egy hamburgi árvaházba kerültek, ahonnan Ingrid végül anyai nagyanyjához, míg Irene nevelőszülőkhöz került. A nagymama 1953-as halálát követően Ingridet ugyancsak nevelőszülőkhöz helyezték.

August Landmesser és Irma Eckler házasságát 1951 nyarán visszamenőleg érvényesnek ismerte el a hamburgi szenátus, és az ősszel Ingrid fel is vette a Landmesser nevet. Irene a későbbiekben is az Eckler nevet használta.

A híres fénykép először 1991. március 22-én jelent meg a Die Zeit című lapban, ennek nyomán Irene volt az, aki édesapjaként azonosította az akkor ismeretlennek tekintett férfit, és jelentkezett történetével a nyilvánosság előtt.

Érdekesség, hogy a Horst Wessel vitorlás háborús jóvátételként végül az Egyesült Államokba került, ahol a mai napig a parti őrség kiképzőhajójaként, illetve reprezentációs célokra szolgál.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Valóságos családi tragédia áll a karlendítést elutasító férfi híres fotója mögött

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra