Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Válasz a whiskyadóra: pucérra vetkőztetett, kátránnyal és tollal behintett adószedők

2020. május 13. 18:04 Múlt-kor

<

Washingtonnak elege lett

A whiskylázadás aláásta a szövetségi kormányzat pénzügyi helyzetét, tovább mélyítetve az eladósodást, és egyben az új államrendszert is megkérdőjelezte.

Washingtonnak finoman kellett lavíroznia a különböző érdekek között, mivel a függetlenségét csak nemrégiben kivívott országban még mindig sokan tartottak a zsarnokság visszatérésétől. A másik oldalon viszont ott voltak az egyre szaporodó nyugat-pennsylvaniai adóellenes összejövetelek és az adószedők elleni halálos támadások, amelyek megkérdőjelezték a szövetségi kormányzat hatalmát.

Washington tudta, ha nem cselekszik, a lázadás alapjaiban rázza meg a fiatal Egyesült Államokat. Az elnök egy 13 ezres milíciát állított fel. Ez az erő nagyobb volt, mint amellyel az amerikai függetlenségi háború egyik legfontosabb ütközetében, a yorktowni csatában rendelkezett.

Miután a tárgyalások zátonyra futottak, Washington újra lóra pattant és elindult az Allegheny-hegység felé. Az egy hónapig tartó menetelés végén a fegyveres erők vezetését Henry Lee-re, a későbbi konföderációs tábornok, Robert E. Lee apjára és az akkor regnáló pénzügyminiszterére, Alexander Hamiltonra bízta. Lee-t és Hamiltont azzal indította útjukra, hogy teremtsenek rendet. Az elnök kijelentette, hogy az „Egyesült Államok egy kis része nem diktálhat az egész uniónak”.

Washington milíciája benyomult Nyugat-Pennsylvaniába és 1794 októberében az ellenállás központjába érkezett. A kormányzóvá lett Lee erői 150 lázadót letartóztattak, akiket később 33, a zavargásokban aktívan résztvevő kivételével szabadon engedtek. 

A whiskylázadás öröksége

A szövetségi kormányzat erői több hónapon keresztül gyakorlatilag megszállva tartották Pennsylvaniát. A kormányzat számos lázadót bíróság elé állított, de közülük csak kettőt ítéltek el hazaárulás vádjával. Washington 1795-ben őket is felmentette.

A szövetségi kormányzat elleni ellenszegülés törésvonalakat hozott létre a fiatal köztársaság politikai térképén. Thomas Jefferson Washington akcióját úgy minősítette, hogy az elnök visszaélt a hatalmával és a farmerek mellé állt.

Az erőszakos ellenállásnak vége lett, ám a farmerek megbosszulták a fegyveres beavatkozást, 1800-ban Thomas Jefferson lett az elnök, aki 1802-ben elérte, hogy a Kongresszus eltörölje a whiskyadót. A szövetségi kormányzat onnantól fogva leginkább a vámbevételekből tartotta fenn magát.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Válasz a whiskyadóra: pucérra vetkőztetett, kátránnyal és tollal behintett adószedők

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. nyár: Hírhedt emberrablások

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra