Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Üstökösként tűnt fel Hollywood egén, hulló csillagként végezte Veronica Lake

2020. november 1. 08:32 Balázs-Piri Krisztina

<

Lefelé a lejtőn

De nincsen siker kudarcok nélkül – ezt Veronica 1944-ben tapasztalta meg. A film, amelyben náci kémet játszott, hervasztó kritikákat kapott. Elsősorban hamis akcentusát kifogásolták. Mindezekre a sztár igen rosszul reagált.

Hisztériás rohamai, gyanús férfiügyei, megbízhatatlansága, amit mentális zavara, kezdődő alkoholizmusa (is) okozhatott, egyre jobban megtépázták hírnevét. Magánélete is romokban volt. Az 1940-ben kötött első házassága John Detlie filmrendezővel három év múltán véget ért, azután, hogy második, koraszülött gyermekük egyhetesen meghalt.

Második házassága ugyancsak kudarccal végződött. A férj, a magyar Tóth Endre, külföldön ismert művésznevén André de Toth volt, aki „bár nem volt soha felkapott rendező – mondta róla Martin Scorsese –, a nagyközönség jól ismeri a filmjeit, de fogalma sincs arról, hogy ki csinálta őket.” Tóth hétszer nősült, és emlékirataiban röviden, de meglepő gyengédséggel írt Veronicáról, akitől két gyereke született. A rendező elsősorban a sztár szomorú gyerekkorát és túlságosan domináns anyját hibáztatta felesége összeomlásáért.

Tegyük hozzá, van olyan feltételezés is, miszerint agresszív természetével ő is hozzájárult Veronica mentális állapotának súlyosbodásához, állítólag egyáltalán nem figyelt a feleségére. Lényeg a lényeg: Veronica szerződését az 1950-es években már nem újították meg, ekkor a sztár elhagyta Hollywoodot. Próbálkozott később a Broadwayn, de a siker újfent elmaradt. Bár 1955-ben újra férjhez ment a zeneszerző Joseph A. McCarthyhoz, ez a frigy sem tartott soká: alkohol, botrányok, majd azután, hogy részeg állapotban többször letartóztatták, végleg eltűnt a nagyközönség elől.

1960-ban egy riporter egy manhattani bárban talált rá, ahol pincérnőként dolgozott. 1966-ban forgatott még egy könnyen felejthető filmet, és emlékirataiban megírta (pontosabban megíratta) szörnyű és reménytelen küzdelmét démonaival: az alkohollal és rémképeivel arról, hogy az FBI (!) is üldözi. A könyvért kapott pénzen még egyszer megpróbált forgatni, de ez az utolsó próbálkozás is kudarchoz vezetett.

Ekkor Angliába utazott, ahol egy tengerésszel, bizonyos „Bob kapitánnyal” kötött rövid életű házasságot, majd visszatért gyerekkora szép emlékű Saranac Lake-jébe, aztán 1973-ban Vermontba – meghalni. Mindössze 50 éves volt. Halála előtt így összegezte az életét: „Mindig is lázadó típus voltam, és valószínűleg sokkal többet értem volna el, ha megváltozom.”

2004-ben, több mint harminc évvel később aztán furcsa történet járta be a sajtót. Állítólag a sztár hamvait mégsem szórták a tengerbe, ahogy azt végrendeletében meghagyta, hanem egy régiségboltban bukkantak rá. Amikor ennek híre ment, a boltban Veronica Lake-hasonmásversenyt rendeztek. A történet olyan, mintha Hollywoodban találták volna ki. Ámbár lehet, hogy ott megkérdezték volna a forgatókönyvírót: Tudja-e ma egyáltalán valaki, hogy ki volt Veronica Lake…?!

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Üstökösként tűnt fel Hollywood egén, hulló csillagként végezte Veronica Lake

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra