Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Törökország a régészek paradicsoma

Törökország a régészek paradicsoma

2025. január 21. 12:44 Múlt-kor

A mai Törökország területe az emberiség kultúrájának egyik legősibb forrása. A modern ember termékeny vidékre lelt itt, ahol megtelepedve gazdag anyagi-, és szellemi kultúrát hozott létre, ezek tárgyi emlékeit, az egyre korszerűbb tudományos módszerek segítségével, egyre nagyobb számban sikerül megtalálni és megmenteni a jelen és a jövő számára. Az országban folyó régészeti feltárások száma, amely 2023-ban először emelkedett 720-ra, 2024-ben már 765-re nőtt, és 2026-ra várhatóan eléri a 800-at. A 2024-es évet, már most a régészet aranykorának nevezik.

<

4000 éves pecsét Kütahyában: Az asszír kereskedelmi kolóniák időszakából származó fajansz hengerpecsét első példányát, amelyet korábban csak olyan közép-anatóliai kereskedelmi központokban tártak fel, mint Kültepe és Acemhöyük, most Nyugat-Anatóliában, a kütahyai Tavsanli-dombon fedezték fel. Ez a körülbelül 4000 éves pecsét új kereskedelmi útvonalak létezését bizonyítja Anatólia keleti és nyugati része között.

Minószi tőr Antalyában: Az Antalya Kumluca körzetében végzett víz alatti ásatások során 50 méter mélységben egy minószi stílusú, ezüst szegecsekkel ellátott bronztőrt találtak. A tőr, amely egy párna alakú rézöntvény alatt őrződött meg, korábban csak a krétai minószi civilizációban volt ismert.

Hellenisztikus Hygieia-szoborfej és színes Szkülla-szobrok Denizliben: Tavaly a régészek 2100 éves, Hygieiának (az egészség istennőjének) tulajdonított szobrot fedeztek fel Délnyugat-Törökországban, Denizli ókori Laodikeia városában. A szoborfej különösen jelentős, mivel a klasszikus művészet késő hellenisztikus és Augustus császár (i.e. 27 - i.sz. 14) kori újjáéledését tükröző finoman kidolgozott alkotás. Az ókori városban Augustus császár korából származó kivételes Szkülla-szobrokat is feltártak. Ezek a rendkívüli szobrok a legkorábbi ismert hellenisztikus szobrok, és eredeti festésükkel, stílusukkal, esztétikájukkal és művészi minőségükkel egyedülállóak.

7800 éves női szobrocska Izmirben: Az Izmir nyugati tartományának Kemalpasa körzetében található Ulucak-dombon végzett ásatások során az i.e. 5800-5900-ból származó női alakot tártak fel. A 7800 éves szobrocskán hangsúlyos a száj ábrázolása, ami miatt a régészek úgy vélik, hogy történetmondó nőt ábrázol.

A manzikerti csata nyílhegyei Musban: A manzikerti csata helyszínén végzett felszíni vizsgálatok és ásatások során (ahol 1071-ben a törökök legyőzték a Kelet-római Birodalmat és behatoltak Anatóliába) 39 nyílhegyet találtak, amelyeket tipológiailag mind a szeldzsuk, mind a kelet-római hadseregek használtak. Az a tény, hogy ugyanabban a rétegben megtalálták IV. Romanosz Diogenész császár képmását ábrázoló érméket is (akit a manzikerti vereség után elfogtak), bizonyítja, hogy ezeket a nyílhegyeket ebben a csatában használták.

Az első Millefiori panelek Antalyában: A Myra ókori város Andriake kikötői településén, Antalya Demre körzetében a régészek számos lenyűgöző belső díszítőpanelt tártak fel, amelyeket az ősi "Millefiori" (ezer virág) technikával készítettek. Ez olyan üvegművészeti módszer, amely virágokra emlékeztető jellegzetes mintákat hoz létre. Egy-két kisebb darabtól eltekintve ez az első alkalom, hogy ezeket a luxus díszítőanyagokat Törökországban feltárták.

Ókori bútorvásárlási lista Hatayban: A hatayi Accana-dombon jól megőrzött bronzkori ékírásos táblát találtak. Az ókori akkád nyelven írt táblát nagyszabású bútorvásárlás listájaként azonosították, amely számos asztalt, széket és zsámolyt tartalmaz, valószínűleg király megrendelésére. A lelet a bronzkori bútorkészítés fejlettségét és a Mukis Bronzkori Királyság stratégiai helyzetéből adódó gazdagságát mutatja.

Élelmiszerraktár Karsban: A karsi UNESCO világörökségi helyszínen, az Ani romjainál végzett ásatások során szeldzsuk kori (11-12. század) élelmiszerraktárra bukkantak. A helyiségben nyolc nagy kúpos edényt találtak, egyenként körülbelül 1,5 méter magasak, 50 centiméteres szájátmérővel. Az edények mellett páva motívumos táltöredék is előkerült, amely a középkori mitológiában a paradicsom szimbóluma volt.

Urartui katonai felszerelés Vanban: A Van Tusba körzetében található Ayanis várában végzett ásatások az urartui fémművesség gazdagságát és magas színvonalát tárták fel. A Haldi istennek (az Urartu Királyság három főistenének) szentelt templomkomplexumban talált leletek között három, i.e. 7. század első feléből származó bronzpajzs, vallási ábrázolásokkal díszített sisak és nagy edény található.

Ókori Zeusz-fej Aydinban: Az aydini Aphrodisias ókori városában hatalmas Zeusz-fejet fedeztek fel, amely építészeti domborműként lett kifaragva. Egyetlen közepes szemcséjű aphrodisiasi márványtömbből készült, és a 2-3. századra datálják. A haj és szakáll kifinomult fúrómunkája magas szintű aphrodisiasi szobrászműhelyre utal.

Mezőgazdasági kincsek Kahramanmarasban: A Kahramanmaras Afsin körzetében található Yassi-dombon a régészek rendkívüli mezőgazdasági kincset tártak fel egy silógödörben: közel 21 kilogrammnyi megszenesedett csicseriborsót, kétféle búzát, kajszimagokat, szárított szőlőt és fokhagymát. A leletek betekintést nyújtanak a régió ősi mezőgazdasági gyakorlatába. A fokhagyma felfedezése különösen fontos, mivel kapcsolatba hozható az Afsin híres, földrajzi jelzéssel ellátott Kocovasi fokhagymájának termesztésével. Az a tény, hogy ezeket az egymást potenciálisan károsító gyümölcsöket és gabonákat ugyanabban a gödörben találták meg, arra utal, hogy a gödör a tárolás helyett valamilyen áldozati vagy rituális célokat szolgálhatott.

Az első mozgó állat ábrázolása Sanliurfában: A Sanliurfában található Karahantepe, amely a Kődombok Projekt részeként feltárt fontos neolitikus lelőhely, 2023-ban az első mozgó állatábrázolás felfedezésével keltett figyelmet. A régészek kőlapon futó vadszamár faragott alakját tárták fel. Az alak dinamikus formájával tűnik ki, bemutatva a korszak művészi képességeit. A lelőhely korábban a korszak legnagyobb ismert emberábrázolásának felfedezésével hívta fel magára a figyelmet: a 2,45 méter magas, feltehetően férfit ábrázoló szobor, amely padszerű ülésen ül.

Apollón-oltár Antalyában: Az Antalya Kemer körzetében található Phaselis ókori városában feltehetően Apollónnak szentelt oltárszerkezetet fedeztek fel, valamint az i.e. 7-6. századból származó férfi- és oroszlánszobrokat és kis fogadalmi figurákat. A szent terület oltárszerkezetében talált szobrok és figurák Anatóliában ritkának számítanak, különösen, ha a megtalálás helyével együtt vizsgáljuk őket.

Törökország régészeti aranykora

Törökország továbbra is elkötelezett a külföldről elrabolt műtárgyak visszaszerzése mellett. Ezt a kötelezettségvállalást tovább erősítették a tavalyi jelentős visszaszolgáltatások. Miközben az ásatásokon feltárt és külföldről visszaszerzett műtárgyak elfoglalják helyüket a török múzeumokban, a múzeumlátogatók száma évről évre növekszik. Egyes helyszínek, mint például Epheszosz és Hierapolisz meghosszabbított nyitvatartási ideje az Éjszakai Múzeum Projekt keretében tavaly hozzájárult ehhez a növekvő érdeklődéshez. A projekt keretében néhány helyszínt nyáron éjszaka is kivilágítottak, lehetővé téve, hogy több turista látogathassa meg őket. A projekt a fenntartható turizmust is előmozdította azzal, hogy a látogatók áramlását a nap folyamán elosztotta, és arra ösztönözte a nyaralókat, hogy szállodájukon kívül is felfedezzék a környéket, ezáltal erősítve a helyi gazdaságot.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Törökország a régészek paradicsoma

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra