Ted Bundy az elbűvölő szörnyeteg
2025. február 7. 18:07 Múlt-kor
Igazi példakép lehetett a középiskolás Ted Bundy, aki nemcsak jóképű volt és a társaság középpontja, de a sportok mellett a politika iránt is érdeklődött. Határozott volt és úgy gondolta nagy jövő áll előtte, amiért meg is dolgozott. A népszerű fiút a lányok kevésbé érdekelték, inkább a tanulás töltötte ki az idejét, aminek meg is lett a gyümölcse, Washingtonban járhatott egyetemre.
Harminc nő meggyilkolását vallotta be, de ennél több áldozata lehetett a pop kultúrában is ismert amerikai sorozatgyilkosnak. A mesteri hazudozó és manipulatív Ted Bundy-t csak évtizedek után tudták letartóztatni és bíróság elé állítani.
Titkokkal terhelt gyermekkor
Eleanor Louise Cowell egyedülálló anyaként adott életet első gyermekének, aki „ismeretlen” apától született. Ted Bundy egész életében nem tudta meg ki volt a vér szerinti apja. Édesanyja, aki 22 évesen hozta világra, a szülés után hazaköltözött, fiát pedig nagyszülei saját gyermekükként nevelték eltitkolva, hogy a velük élő nő az igazi anyja. Az kérdéses, hogy a fiú mikor fedezte fel a titkot, egyes források szerint éppen az első áldozata előtt jött rá.
Gyerekként visszahúzódó és félénk volt, ami a gimnázium évei alatt teljesen megváltozott. Az egyetemen már a nők is érdekelni kezdték, de első igazi szerelme a diplomaszerzés után szakított vele. A csalódás formálta Ted személyiségét, de tovább lépett és nemsokára új kapcsolatba kezdett egy a lányát egyedül nevelő titkárnővel. Elizabeth Kendallt elvarázsolta a vonzó és figyelmes fiatalember, aki kislányával is remekül kijött. Évekig voltak együtt, de házasságot nem kötöttek. A nő ez idő alatt bár kiismerte partnerét, a gyilkosságokról nem tudott, később viszont igyekezett a rendőrség segítségére lenni.
Ted Bundy a tárgyaláson – kezdetben saját magát képviselte.
Különös és vonzó idegen
Nemcsak őt vezette meg manipulációival Ted Bundy, letartóztatása (1975) után és a tárgyalások során családtagjai is megdöbbentek, nem akarták elhinni, milyen szörnyeteggel éltek együtt. Évtizedeken át tartó gyilkosságsorozatának több mint harminc nő esett áldozatul. Harminc áldozatának meggyilkolását bevallotta, de a rendőrség ennél többet feltételezett. A jóképű gyilkost – aki rendszerint lányokat és fiatal nőket támadott meg – először 15 évre ítélték, de szabadlábon védekezhetett. Ki is használta a viszonylag nagy mozgásteret és kétszer is megszökött az igazságszolgáltatás elől. Szökése alatt is szedte áldozatait: lánykollégiumba tört be, ahol brutálisan bántalmazott egy fiatal lányt.
A nagy sajtóvisszhangot keltő tárgyalások alatt az egész ország megismerte nevét, és bár a bíróságot nem tudta meggyőzni ártatlanságáról, egy nőtt hitt neki. Carol Ann Boone, aki 1974-ben találkozott először Bundy-val, majd évekkel később össze is házasodtak. Gyermekük akkor fogant, amikor a férfi a vádlottak padján ült, a 12 éves Kimberly Leach meggyilkolásáért.
Ted Bundy elhagyja a bíróságot, tárgyalásait nagy érdeklődés övezte.
Levelek a rács mögül
A közvéleményt is megdöbbentő gyilkosságok okát sokan Ted Bundy gyermekéveiben keresték. A vér szerinti apját sosem ismerő fiú, akit nagyapja sokszor bántott, hazugságok hálójában nőtt fel. Maga is manipulatív hazudozóvá vált, de az esküdteket nem tudta befolyásolni, két tárgyaláson is bűnösnek mondták.
A népszerű sorozatgyilkos pop kulturális alakká avanzsált, nemrég pedig a börtönből írt levelei is olvashatóvá váltak. A családtagoknak írt levelekben a börtönbeli élet nem is tűnik olyan szörnyűnek: bár kis helyen él, naponta tud jógázni és jól alszik – írta a sorozatgyilkos. Megpróbáltatásait Gandhiéhoz hasonlította, egyes szerettei pedig haláláig hittek ártatlanságában. 1980 februárjában ítélték halálra, de a büntetés végrehajtását évekig halasztották, végül 1989. január 24-én ült a villamosszékbe.