Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor

Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor

2024. december 3. 08:20 Múlt-kor

Nancy Witcher Langhorne 1879-ben született az amerikai Virginia államban. 1906-ban, miután első házassága sikertelenül végződött, Angliába költözött, ahol találkozott Waldorf Astorral, a szintén amerikai születésű, de addigra már gazdag és befolyásos, brit arisztokratával. Házasságuk nemcsak társadalmi rangot, hanem politikai lehetőségeket is biztosított Nancy számára. A Langhorne lányból Lady Astor lett, és hamarosan egyedi személyiségével az angol társasági élet középpontjába került.

<

Lady Nancy Astor nevéhez fűződik a brit politika egyik fontos mérföldkövével, ő volt az első nő, aki ténylegesen helyet foglalt a brit parlamentben. Kivételes személyisége és politikai pályafutása bár korszakalkotó volt, sokszor vitákat is generált. A konzervatív politikusnő élete tele volt ellentmondásokkal, de kétségtelenül olyan hatást gyakorolt a közéletre, amely a mai napig érződik.

Az elit tagja

Waldorf Astor, férje, 1919-ben megörökölte édesapja vikomti címét, amely miatt le kellett mondania alsóházi képviselői helyéről, hogy elfoglalja helyét a felső házban. Lady Astor úgy döntött, hogy indul az üresen maradt helyért a Plymouth Sutton választókerületben. A kampány nem volt könnyű, hiszen a nők politikai szerepvállalása akkoriban még új keletű volt. Az 1918-as törvénymódosítás ugyan lehetővé tette, hogy nők is tagjai legyenek a parlamentnek, de Lady Astor volt az első, aki nem csak választást nyert, de el is foglalta helyet az alsóházban.

Parlamenti munkája során a konzervatív értékeket képviselte, és különösen szívügyének tekintette az alkohol elleni küzdelmet, a gyermeknevelés és az oktatás támogatását, valamint a szociális reformokat. Politikai retorikájában gyakran az erkölcsi reformok és a társadalmi igazságosság kérdéseire helyezte a hangsúlyt. Ugyanakkor nézetei gyakran vitákat váltottak ki, egyes kortársai szerint paternalista módon közelítette meg a szociális kérdéseket, míg mások kifogásolták állítólagos elitista attitűdjét.

Erős személyiség

Lady Astor karizmatikus, de gyakran éles nyelvű személyiség volt. Politikai vitáiban nem riadt vissza a csípős megjegyzésektől, és számos anekdota maradt fenn róla. Az egyik legismertebb történet Winston Churchill-lel való szóváltásaihoz kapcsolódik. Egyszer, amikor Lady Astor kijelentette, hogy „Ha a felesége lennék, mérget tennék a kávéjába,” Churchill állítólag így válaszolt: „Ha az én feleségem lenne, meg is innám.”

Másik híres történet szerint egyszer a parlamenti vitában, amikor az egyik férfi képviselő felemlegette, hogy a nők nem elég erősek ahhoz, hogy politikai kérdésekkel foglalkozzanak, Lady Astor higgadtan így felelt: „Ha maguk férfiak lennének olyan erősek, mint ahogy állítják, nem lenne szükség ránk, nőkre, hogy kijavítsuk a hibáikat.”

Ellentmondásos elvek

Lady Astor 25 éven keresztül, egészen 1945-ig képviselte Plymouth Sutton választókerületét. Bár az évek során népszerűsége ingadozott, mindig szilárdan kitartott elvei mellett. Az életútját azonban beárnyékolta néhány vitatott kijelentése, különösen az antiszemitizmussal és a náci Németországgal kapcsolatos megjegyzései, amelyek miatt utólag sokan bírálták. Egyes források szerint Lady Astor magánbeszélgetéseiben antiszemita megjegyzéseket tett, és osztotta azokat az arisztokratikus körökben elterjedt nézeteket, amelyek a zsidókat a társadalmi problémák forrásának tartották.

A náci Németországhoz való hozzáállása szintén ellentmondásos képet mutat. A második világháború előtt több brit arisztokrata, köztük Lady Astor is, hajlott arra, hogy támogassák a megbékélést Adolf Hitler rezsimjével. Lady Astor a „Cliveden Set” nevű csoport tagja volt, amelyet gyakran vádoltak azzal, hogy túlzottan elnézőek a nácizmussal szemben. Ez a csoport főként a háború elkerülésére törekedett, de később sokan a német agresszióval szembeni naivitással vádolták őket.

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Szegény amerikai lányból lett a brit parlament első női képviselője Lady Astor

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra