Számos rejtély övez egy 17. századi lisszaboni látképet
2015. október 19. 09:34 MTI
Első ízben láthatják a portugál főváros lakói az Ősi Művészetek Nemzeti Múzeumában azt a 17. századi lisszaboni látképet, amelyet számos rejtély övez.
A németországi Weilburg várkastélyától kölcsönkapott festmény csütörtök óta látható Lisszabonban, ahol február 14-ig marad. Portugál művészettörténészek azt remélik, ez idő alatt közelebb jutnak a képet övező három nagy rejtély megfejtéséhez. Jelenleg nem tudni, hogy ki festette a művet, sem azt, hogy pontosan mikor, és azt sem, miként került Németországba.
Bár portugál szakértők már évek óta tudnak a létezéséről, a legtöbbjük most először láthatja az alkotást a maga valóságában. Először látja a saját szemével Miguel Soromenho művészettörténész is, aki 2008-ban az első között szerzett tudomást a létéről. Szakértők elsőként azt szeretnék megtudni, hogyan került a lisszaboni panorámát ábrázoló kép a németországi várkastélyba. Történészek szerint jelenleg csak annyit tudni, hogy a festmény a második világháború után érkezett Németországba.
Az alkotó kilétére a festményen látható néhány feliratból, az azon látható épületekből és díszítőelemekből próbálnak következtetni. A harmadik megoldatlan rejtély a kép keletkezésének ideje. A festményen az 1613-as évszám és az első portugáliai látogatásán tartózkodó III. Fülöp spanyol király fogadásának részletei olvashatók, viszont a király a valóságban csak öt évvel később, 1618-ban látogatott a szomszédos országba. E rejtély egyik lehetséges megoldása lehet, hogy a festmény a spanyol király látogatására készült, évekkel előre, de ez is csak egy feltételezés.