Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Sosem kapták el az egyik legbizarrabb tévés incidens elkövetőjét

2019. február 8. 09:46 Múlt-kor

<

Híres elődök és utánzók

Nem a Max Headroom-incidens volt az első ilyen az amerikai televíziózás történetében, és korántsem az utolsó. A leghíresebb előd jóval egyértelműbb indokkal követte el tettét: ő volt Captain Midnight, azaz „Éjfél kapitány”, akit olyannyira feldühített az HBO áremelése, hogy 1986. április 27-én este a „Sólyom és a nepper” című filmet félbeszakítva üzent a csatornának:

Az üzenet mintegy öt percen át volt látható a képernyőkön, mielőtt az HBO technikusai urai lettek a helyzetnek. Ami a nézők számára csupán egy kisebb kellemetlenség volt, az Egyesült Államok kormánya számára komoly fenyegetést jelentett: ha amatőrök bele tudnak férkőzni a tévés műholdak adásaiba, akkor akár a katonai, illetve kémműholdakat is akadályozhatják feladataikban, de még államtitkokat is kiszivárogtathatnak.

Az FCC azonnal munkához látott, azonban a nyomozás nem várt fordulatot vett – az országszerte látott eset után 200-nál is több ember „jelentkezett” elkövetőként, hogy övé lehessen a „dicsőség”. Mind azt állították, ők Captain Midnight. A valódi „kapitány” szerencsétlenségére az HBO adásának megzavarásához különösen erős antennarendszerre volt szükség, és a betűtípus, amellyel kiírta üzenetét, csak egy viszonylag ritka grafikai modellel volt megalkotható, így két szempontból is feltűnő volt a hatóságok számára. Mint kiderült, az elkövető, John R. McDougall korábban a Central Florida Teleport nevű műholdcsatlakozó állomásnál volt mérnök.

Mivel a „hackelés” viszonylag új keletű bűncselekmény volt, McDougall még a súlyához képest minimális büntetéssel úszta meg: 5000 dollárra büntették, próbára bocsátották, és egy évre felfüggesztették amatőr rádiós jogosítványát. Tette azonban többeket rádöbbentett a műholdas rendszerek sebezhetőségére, és az ennek kihasználásával okozható kárra, így mire másfél évvel később megtörtént a Max Headroom-incidens, a műholdak bárminemű eltérítése már sokkal súlyosabb bűncselekménynek minősült, és sokkal nagyobb kockázatot vállalt az elkövető.

Manapság jóval nehezebb a televíziós adásokba beleférkőzni, azonban egyes esetekben sikerül az elkövetőknek. 2007-ben például New Jersey államban a Playhouse Disney nevű gyermekcsatornán a „Manny mester” című animációs filmsorozatot szakította félbe valaki pornográf tartalommal, 2009-ben pedig a Comcast szolgáltatóóriás egy dühös alkalmazottjának sikerült az országos sportesemény, a 43. Super Bowl amerikaifutball-meccs adásából 37 másodpercet szintén felnőttfilmmel felváltania az arizonai Tucson tévénézői számára.

A következmények továbbra is súlyosak, és az esetek többségében (ahogy a fenti kettőben is) a tettest végül kézre kerítik. A Max Headroom-eset jelenti a kivételt, és minden tévés hacker számára az aranystandardot – több, mint 30 év után is felderítetlenül örök nyomot hagyott az amerikai televíziózáson.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Sosem kapták el az egyik legbizarrabb tévés incidens elkövetőjét

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra