Sikertelenül próbált a diktatúra emberibb arca lenni Franco felesége, a „Nyakékek Úrnője”
2023. július 3. 18:08 Múlt-kor
Út a hatalomba
Franco visszatért Afrikába, ahol folytatta a katonáskodást, 1926-ban tábornokká nevezték ki harminchárom évesen, ezzel pedig egész Európa legfiatalabb tábornokává vált. 1928-ban Franco az újonnan alapított Zaragozai Katonai Akadémia igazgatója lett, ezt a posztját 1931-ig megtartotta. Emellett azonban ezekben az években szolgált még Melillában, Madridban és a Baleár-szigeteken is, Carmen pedig mindegyik új otthonukba követte férjét. Az asszony, későbbi elmondása szerint, igyekezett mindegyik otthonukat megszokni, és azok kidíszítésével foglalta el magát. Egyetlen gyermekük, Carmen, Oviedóban látta meg a napvilágot, 1926-ban.
A pletykák szerint azonban a fiatal Franco 1916-ban Marokkóban egy gépfegyvertől olyan súlyos hasi sérüléseket szenvedett, hogy az egyik heréjét el kellett távolítani, sőt, egyesek még azt is tudni vélik, hogy képtelen volt házastársi kötelessége teljesítésére, és a lánya, Carmen, valójában adoptált gyermek, mivel az édesanyját senki nem látta terhesen. Akár így volt, akár nem, a házasságukon ez nem látszódott.
Franco tábornok feleségével és lányával Salamancában a polgárháború idején, 1936.
Spanyolország azonban ebben az időszakban egy rendkívül megosztott ország volt. 1923-ban Miguel Primo de Rivera katonai diktatúrát vezetett be, a király jóváhagyásával, de a gazdasági világválság 1930-ban elsöpörte a rendszerét. 1931-ben XIII. Alfonz spanyol király is lemondott, és létrejött a második Spanyol Köztársaság, de az egymást váltó jobb- és baloldali kormányok alatt a feszültségek egyre csak mélyültek.
Franco akadémiáját a baloldali kormány bezárta, és a Baleár-szigetekre helyezték át, mert a hűségében nem voltak biztosak. A jobboldali győzelmet követően szerepe volt az asztúriai bányászlázadások leverésében, ezért kinevezték vezérkari főnöknek. Az újabb baloldali fordulat után azonban ismét messzire, a Kanári-szigetekre helyezték át.
Franco csatlakozott a kormány elleni szervezkedéshez, amely 1936. július 17-én puccsot kísérelt meg, ez azonban hároméves polgárháborúba torkollott. A polgárháború kitörésekor Marokkóba utazott, hogy átvegye a parancsnokságot. Miután ott sikerrel járt, átkelt Spanyolországba, hogy ott harcoljon. Még 1936-ban ő lett a nacionalista oldal vezére, és miután három évvel később győztesen zárta le a polgárháborút, ő lett Spanyolország államfője is.
Franco Burgosban, ahol családja a polgárháború nagy részét töltötte
Mikor Franco elhagyta a Kanári-szigeteket, Carmen Polo és a lánya egy német gőzhajón a franciaországi Le Havre kikötőjébe menekültek, mert a férje attól félt, hogy elrabolják őket. Egy ideig Bayonne-ban éltek, majd Franco visszahívta őket Burgosba, a nacionalisták székhelyére, a háborús évek alatt ott laktak.