Római és pun várost készülnek feltárni Tunéziában
2015. február 4. 08:25
Régészek és hallgatók részvételével kezdődik meg 2015 nyarán annak a tunéziai régészeti lelőhelynek a feltárása, amely egyaránt rejt római és pun leleteket is.
A lelőhely Dzserba, Tunézia és egyben Nyugat-Afrika legnagyobb szigetével szemben fekszik, amely jól ismert Homérosz eposzából; a szigetet mint a lótuszevők földje emlegetik, itt talált menedéket a vihar elől Odüsszeusz és legénysége, akik a felajánlott mézédes lótusz hatására majdnem ott is ragadtak.
Brett Kaufman (Brown Egyetem) és a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem kutatói 2013 óta folytatnak ásatásokat Zita (pun nyelven: Olajbogyó Város) területén. Az első két régészeti szezon során biztató jelekre bukkantak a szakemberek, ami segítheti őket a terület benépesítésének és a városszerkezet változásait nyomon követni.
Az intenzív régészeti terepmunka során világossá vált, hogy a várost i.e. 500 körül népesíthették be és legalább i.sz. 400-ig lakott volt, de már egy évszázaddal korábban szinte teljesen elnéptelenedett. Sikerült azonosítani egy ún. Tophet-temetőt, számos jó állapotban megőrződött sztélével és síremlékkel. Megtalálták egy római fórum maradványait is, ami arra utal, hogy a punok elűzését követően a várost nem hagyták magára.
A kutatócsapat célja, hogy idén teljesen feltérképezze a várost, a környező partokat és a mezőgazdasági területeket, különös hangsúllyal a római fórumra, a temetőre, valamint hogy átfogó képet adjanak a terület társadalmi-gazdasági, politikai, vallási és ökológiai változásairól a prehisztorikus populációktól egészen az arab tavaszig.