Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Megnyílt a leghíresebb cseh szent tiszteletére emelt múzeum

2015. március 23. 16:11 MTI

Évtizedek után újra megnyílt a leghíresebb cseh szent, Nepomuki Szent János tiszteletére a szülőhelyén emelt múzeum. A vértanút IV. Vencel cseh király kínoztatta halálra 1393-ban, majd a testét a prágai Károly-hídról a Moldva folyóba dobatta. 

<

A Csehország nyugati részén fekvő Nepomukban először 1930-ban nyitottak múzeumot a gyónási titok mártírjaként tisztelt szentre emlékezve, azonban azt a kommunista hatalom 1950-ben bezáratta. A megújult Szent János Múzeumot Dominik Duka prágai érsek adta át szombaton a közönségnek.

Az érsekkel együtt pár órára Nepomukba érkezett Csehország egyik legértékesebb relikviája is, az a testszövetdarab, amelyet a hívők Nepomuki Szent János épen maradt nyelveként tisztelnek. Az ereklyét amúgy a prágai várban található Szent Vitus székesegyház kincstárában őrzik.

A múzeum négy kiállítási teremmel várja a látogatókat, illetve a kutatók és kurátorok számára további helyiségek is rendelkezésre állnak. Régi zarándokok emléktárgyai mellett az állandó kiállításon értékes műtárgyakat, illetve barokk templomi hangszereket is meg lehet tekinteni.

Nepomuki Szent Jánost 1393-ban kínozták halálra IV. Vencel cseh király parancsára, aki a legenda szerint azért haragudott meg az érseki helynökre, mert az nem adta ki a királyné gyónási titkait.

A vértanút 1729-ben kanonizálták, ezt követően kultusza Csehországon kívül, Európában és a tengerentúlon is elterjedt. Európában több mint 3 ezer szobrot emeltek Nepomuki Szent Jánosnak, aki emellett számos város és állam, így Csehország patrónusa is, Mexikónak pedig a második fő védőszentje.

A katolikus egyház a vértanút a gyónási titok, a haldoklók, a hidak, a hajósok és tutajosok védőszentjeként tiszteli.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Megnyílt a leghíresebb cseh szent tiszteletére emelt múzeum

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra