Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben

Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben

2024. október 4. 11:20

A Liget Budapest Projekt jelenleg Európa legnagyobb léptékű kulturális városfejlesztési projektje, melynek célja a 100 hektáros budapesti Városliget átfogó fejlesztése, beleértve a park zöldfelületeinek és rekreációs funkcióinak, valamint évszázados intézményhálózatának megújítását és bővítését. 

<

A projekt első évtizedében elkészült fejlesztéseknek köszönhetően a Városliget ismét régi fényében ragyog, Budapest elsőszámú, egyöntetűen kedvelt családi élményparkjává vált, a legkisebbektől a legidősebbekig, a kultúrakedvelőktől a természetbarátokig minden idelátogatónak a korábbiaknál sokkal többet és jobbat nyújtva.

Mindezek mellett a főváros és Magyarország új jelképei születtek meg: a 2022 elején átadott Magyar Zene Háza és a Néprajzi Múzeum épületei mára a médiában világszerte számtalan helyen megjelent nevezetességgé váltak. Az új attrakciók látogatószáma átadásuk óta már átlépte a 10 millió főt, a fejlesztések több mint kéttucat rangos nemzetközi díjat is elnyertek.

Magyarország kormánya ahogy eddig, úgy továbbra is elkötelezett az Új Nemzeti Galéria városligeti felépítése mellett, mely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a megújult Városliget Európa legkomplexebb és legvonzóbb kulturális negyedévé váljon és így az egész világ számára látható módon felkerüljön Európa kulturális térképére - ami egy kiemelkedő kortárs építészeti minőséget képviselő művészeti múzeum nélkül nem lehetséges.

Az új múzeum terveit nemzetközi építészeti tervpályázaton választották ki, a bírálóbizottság döntése alapján az építészeti Oscar-díjat jelentő Pritzker-díjas japán SANAA építésziroda tervei alapján valósul meg az új épület. A tokiói székhelyű, immár 25 éves Sejima and Nishizawa and Associates – rövidebb nevén SANAA – építészeti stúdió 2004-ben robbant be a nemzetközi múzeumtervezési szcénába a kanazawai 21. századi Kortárs Művészeti Múzeummal, amellyel a Velencei Biennále Arany Oroszlán-díját is elnyerte.

A SANAA legtöbb munkája Japánban található, de Kínában, Hongkongban, Koreában, Törökországban, Svájcban, Hollandiában, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, Portugáliában, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban is állnak épületeik. A japán építésziroda nevéhez számos kiváló múzeumi épület fűződik a világ több pontján. Terveik alapján valósult meg például a Louvre Lensben megnyílt múzeuma, vagy a New York-i Új Kortárs Művészeti Múzeum.

Az Új Nemzeti Galéria, amely a korábban elbontott Petőfi Csarnok helyén épül meg, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria egyesített modern kori kollekcióját fogadja majd be. Ezzel visszatér a Szépművészeti Múzeum eredeti hagyományához és újra együtt mutatja majd be a magyar és nemzetközi képzőművészet remekeit, úgy, ahogy azt az ’50-es évekig a Szépművészeti Múzeum is tette és úgy, ahogy az Európa-szerte megszokott. Az Új Nemzeti Galéria a magyarországi és az európai képzőművészet modernkori fejlődésének folyamatát dokumentáló legnagyobb hazai múzeum lesz, amely a 19. század elejétől a jelenkorig gyűjti, őrzi s mutatja be a magyar és az egyetemes művészettörténet kiváló alkotásait.

Az Új Nemzeti Galéria egy olyan, világviszonylatban is korszerű, a 21. századi kihívásoknak megfelelő, közel 50 ezer négyzetméteres otthont kap, amely méltó a Városligetben már több mint egy évszázada megépült intézményekhez és az egyik legfontosabb nemzeti közgyűjteményünk kiemelkedően gazdag anyagához.

A tervezett új épület helyén korábban több mint 130 évre visszamenőleg épületek álltak (1885-ben itt nyílt meg az Iparcsarnok grandiózus épülete), ezért megvalósítása semmiféle zöldfelület-veszteséget nem jelent, a Liget Budapest projekt teljeskörű megvalósítása pedig jelentősen, több tízezer négyzetméterrel bővíti a Városliget zöldfelületét, a projekt kezdetén lévő 60 százalékról 65 százalékra, az egyéb, korábban lebetonozott területek visszazöldítése révén.

Az Új Nemzeti Galéria érvényes és végrehajtható építési engedéllyel rendelkezik. A beruházás elindulásához szükséges a most elindult feltételes közbeszerzési eljárás lefolytatása, melynek eredménye alapján a Kormány döntést tud hozni a kivitelezés megindításának feltételrendszeréről.

Amennyiben az Új Nemzeti Galéria kivitelezése 2025-ben megkezdődhet, az intézmény még ebben az évtizedben megnyitja kapuit a Városligetben. Megnyitását követően – az egész világon egyedülálló módon - egyetlen sétatengelyen lesznek bejárhatóak a fotográfia, a néprajz, a zeneművészet és a képzőművészet legjelentősebb nemzeti kiállítóhelyei.

Az épületről további információkat itt olvashat:

https://ligetbudapest.hu/projekt/uj-nemzeti-galeria

Az Új Nemzeti Galériát bemutató látványos videót itt tekinthető meg:

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra