Máig rejtély, mit keres több száz ember csontváza egy himalájai tónál
2021. március 1. 17:12 Múlt-kor
Megoldatlan rejtély
Továbbra sincs azonban egyetértés azt illetően, hogy a későbbi, 1800 körül itt járt, mediterrán genetikájú csoport mit keresett a Himalája eme eldugott részén akkoriban. Semmiféle forrás nincs arról, hogy bármely országból expedíció indult volna a térségbe.
Az eset egyúttal rávilágít a DNS-analízis korlátaira: a 2019-ben végzett elemzés a tónál talált csontok DNS-ét ma élő emberekével hasonlította össze, azonban az eltelt 200 év során előfordult némi mozgás a különböző népek körében.
Nem biztos, hogy a tónál életüket vesztett emberek közvetlenül a Földközi-tenger vidékéről származtak – lehetséges, hogy egy, a Roopkund-tóhoz közelebb élő csoportról van szó, akiknek egyes ősei közösek azokéval, akik később a Földközi-tenger keleti medencéjének térségét népesítették be.
Van azonban nem DNS-alapú bizonyíték is, amely arra utal, hogy e csoport nem a térségből származott. A csontok 2019-es elemzése arra is fényt derített, hogy a későbbi csoport tagjainak étrendje más volt, mint azoké, akik genetikája dél-ázsiai származásra utalt: sokkal kevesebb kölest fogyasztottak.
Az egyik szóba jöhető elmélet az, hogy a rejtélyes halottak egy elszigetelt közép-ázsiai populáció tagjai lehetnek, amely Nagy Sándor seregeinek katonáitól származik. A pakisztáni kalas nép például részben e hódítóktól származik – írta a Harvard Egyetem genetikusa, David Reich és kollégái a 2019-es tanulmányban.