Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》
Magyar propagandisták Bolíviában

Magyar propagandisták Bolíviában

2025. január 22. 16:05 ArchívNet, Múlt-kor

1954-ben magyar diplomaták hazánk argentínai nagykövetségéről indulva propagandakörutakat tettek Bolíviában. Az utakról szóló jelentések a magyar latin-amerikai külpolitikai aktivitás korai éveinek kulturális diplomáciai tevékenységéhez szolgálnak forrásul. Fontosságukat az adja, hogy öt évvel Fidel Castro forradalmának a győzelme előtt keletkeztek, tehát abban az időszakban, amikor a szovjet blokk regionális tevékenysége még kevésbé vizsgált.

<

Farkas Dániel: Egy kiállítás képei. Jelentések a bolíviai magyar kulturális diplomácia első lépéseiről című tanulmánya az ArchívNet internetes folyóirat 23. évfolyamának 6. számában jelent meg, és az alábbi linkre kattintva teljes egészében olvasható.

Bevezető

A magyar külügy 1954 áprilisában és júliusában fotókiállításból és filmbemutatókból álló programsorozatokkal kívánta demonstrálni Bolíviában a szovjet blokk modernizációs képességeit, fejlődését, valamint belső életének vitalitását.

Az eseményekről beszámoló magyar diplomáciai jelentésekből kiderül Bolívia politikai életének számos jellegzetessége, belső feszültsége, továbbá a társadalom meglepő nyitottsága is, amely a magyar-bolíviai diplomáciai kapcsolatokat folyamatosan fenntartotta.

A jelen forrásközlésben közreadott jelentésekben egyrészt megfigyelhetjük, hogy hogyan használta a helyi baloldal a szovjet blokk propagandáját a saját mozgalmi céljainak előmozdítására, másrészt találkozhatunk a bolíviai állami szervezetek ellenérzéseivel, illetve az ellentartó amerikai kulturális diplomáciával is.

A jelentésekben nem csak egy különleges mikrouniverzum tárul fel, de az is kiviláglik, hogy Bolívia – kaotikus belharcainak köszönhetően – már az 1960-as évek dekolonizációs hulláma előtt nyitott terep volt a szovjet propaganda számára.

A második világháború után a szocialista Magyarország (Bolívia kezdeményezésére) 1953. november 12-én vette fel a diplomáciai kapcsolatokat – második dél-amerikai államként – Bolíviával. A nagy kiterjedésű, de kis lakosságú andoki köztársaság az 1935-ben lezárult, Paraguay-jal vívott chacói háborúban elszenvedett vereséget követően hevesen kereste belső megújulását és külpolitikájának új alapokra való helyezését.

Ez volt a helyi reformerők „állandó érdeke”, amelyet először a náci Németországgal, majd 1945 után a Szovjetunióval megteremtett kapcsolatokban véltek megvalósítani. Reformrezsimek azonban csak 1939 augusztusáig, majd 1944 és 1946 között álltak fenn. Az ezeket követő évek az USA-barát „rosquero”, vagyis a hagyományos politikai csoportok uralma alatt teltek. A helyzetet bonyolította, hogy Bolívia radikális baloldali pártja, a PIR (Partido de la Izquierda Revolucionaria) a második világháború alatt a külpolitikai reformra törekvő erők ellen fordult azok németbarátsága miatt.

1946-tól a párt részt is vett a hagyományos uralkodó csoportok kormányában, és törekedett valamelyes külpolitikai reformra a kormányon belül – ennek nyomait megtalálhatjuk a Bolíviáról szóló magyar iratanyagban is. 1949-ben például a PIR küldött diákokat a budapesti Ifjúsági Világtalálkozóra Bolívia képviseletében. A delegációról a Népszava is beszámolt 1949. augusztus 30-án (igaz, pártmegjelölés nélkül, azonban mivel a Bolíviai Kommunista Párt ekkor még nem létezett, más szovjet típusú párt pedig még nem állt fel, egyértelmű, hogy a PIR aktivistáiról volt szó). 

Újabb szálat jelent, hogy még a „régi rend” kormánya idején, Hugo Ballivián tábornok diktatúrája alatt, 1951-ben keresték meg bolíviai diplomaták először a Buenos Aires-i magyar követséget, az iránt tapogatózva, hogy van-e lehetőség a kapcsolatok felvételére.

Az érdeklődés oka az Egyesült Államokkal folyó ón-exporttárgyalások elakadása volt, ez pedig a hagyományos politikai pártokat is ráébresztette a washingtoni befolyás problematikus voltára, így Bolíviában különféle érdekektől hajtva egyszerre keresték a helyi reformerők, a kommunista párt, valamint az „uralkodó osztályok” is a szovjet kapcsolatot.

Farkas Dániel: Egy kiállítás képei. Jelentések a bolíviai magyar kulturális diplomácia első lépéseiről című tanulmánya az ArchívNet internetes folyóirat 23. évfolyamának 6. számában jelent meg, és az alábbi linkre kattintva teljes egészében olvasható.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Magyar propagandisták Bolíviában

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tél: Szoknyával a politikában

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra