Legalább 34 múmiát találtak egy érintetlen egyiptomi sírban
2019. április 29. 10:22 MTI
Olasz és egyiptomi régészek 34 múmiát találtak egy ókori sírban, amelyet a dél-egyiptomi Asszuánban tártak fel. A maradványok a fáraók későkorából és a görög-római időszakból származnak, a Kr.e. 6. század és a negyedik század közötti időszakból.
A múmiák mellett a régészek agyagedényekre is bukkantak, valamint festett halotti maszkokra és fából készült szobrokra. Megtalálták a mumifikáláshoz használt vázákat és egy olyan hordágyat, amelyen valószínűleg a holttesteket vitték a sírhoz. A megtalált érintetlen hieroglifák szerint a sír egy Tjt nevű kereskedő tulajdona volt.
A sír két halotti kamrából áll, és egy fallal zárták le. A főkamrában mintegy 30 mumifikált holttestet találtak, férfiakét, nőkét és gyermekekét, az oldalkamra a becslések szerint négy múmiát rejt. Két egymáson fekvő múmia egy anyáé és gyermekéé - vélik a régészek. "További kutatásokat kell végezni ahhoz, hogy megállapítsuk a múmiák pontos számát" - mondta Patrizia Piacentini, a Milánói Egyetem egyiptológus professzora, az asszuáni feltárások vezetője a CNN amerikai hírtelevíziónak.
A régészek mintegy 300 sírt térképeztek fel Asszuán térségében. "Tudjuk, hogy Asszuán fontos központ volt a későkorban és a görög-romai időszakban, de nem tudtuk azt, hogy hová temették ekkor az embereket. Most már tudjuk" - tette hozzá a professzor. Néhány vázában megtalálták a halottak számára odakészített élelmiszereket is. "A sírokból megtudhatjuk, mit ettek, miként és hány évesen halhattak meg" - mondta Piacentini. A régészek novemberben látnak hozzá az újabb feltárásokhoz a térségen. "Sok meglepetés várhat még ránk" - hangoztatta a professzor.
Egyiptomban gőzerővel folynak a régészeti feltárások. 25 országból mintegy 250 régészcsoport - köztük 80 egyiptomi - dolgozik az ország különböző helyszínein folyó ásatásokon.