Kiváló hatalomtechnikus volt, de a túlerővel nem bírt Harold Godwinson
2025. január 20. 16:09 Múlt-kor
Okosan építette hatalmát, befolyásos családi szövetségekkel, házasságokkal és katonai sikerekkel került közel az angol trónhoz Harold Godwinson, Wessex ura. Amikor 1066-ban Hitvalló Eduárd halála után megkoronázták, Anglia új királya lett – ám koronájára két rivális is szemet vetett, III. Harald norvég király és Normandiai Vilmos. Bár Harold gyors győzelmet aratott a norvégok felett, kimerült sereggel kellett szembenéznie a délről támadó Hódító Vilmossal. A hastingsi csatában 1066. október 14-én Harold elesett, ezzel lezárult az angolszász korszak.
Godwin, Wessex ura nagy hatalmi befolyásra tett szert, és biztosra is ment, hogy családja a legelőkelőbbek között maradjon, felesége Knut király lánya volt, míg saját lányát Hitvalló Eduárd királyhoz adta férjhez – sőt, egyik felmenőjük egy évszázaddal korábban wessexi király is volt. Harold Godwinson több szállal kötődött a királyi családhoz.
Az ambiciózus úr
Amikor Harold Godwinson testvére királyné lett, ő is újabb rangot kapott, Anglia keleti részének ura lett. Feleségét, Editet viking szokások szerint vette el – az egyház nem is könyvelte azt el törvényesnek, ám gyermekeik mégsem számítottak fattyaknak.
1051-ben édesapja megtagadta Eduárd király parancsát, mivel ellenkezett a véleménye és az érdeke, így az uralkodó száműzetésbe küldte az egész Godwin családot – még saját feleségét is. Hitvalló Eduárd ekkor Normandiai Vilmost tette meg örökösének, akivel még gyermekkorában több évig élt egy fedél alatt Normandiában.
Harold Godwinson koronázása
Egy évvel később azonban minden visszatért a régi kerékvágásba, a Godwin család visszakapta területeit és rangját, miután kisebb hadsereggel tértek vissza. A bukás helyett csak még erősebbekké váltak. Harold Godwinson a király megbecsült embere lett, többek között győzelmet aratott a walesi királyság felett is.
1054-ben Harold Godwinson esküt tett Normandiai Vilmosnak, hogyha Angliába partraszáll, nem fog ellene fordulni. Azonban kérdéses, hogy Harold akár egy percig is komolyan gondolta-e fogadalmát; ő akart a király lenni.
1065-1066. fordulóján Harold Godwinson búcsút intett szeretett feleségének, hogy elvegye a korábban támadásának következtében megölt walesi király feleségét, Aldgyth-t. Az özvegy Anglia egyik legerősebb családjához tartozott, és Haroldnak szüksége volt a támogatásra, hogy a haldokló király távozása után könnyedén át tudja venni a hatalmat. Így nem csak a korábban rivális merciaiakat tudhatta maga mögött, immár a walesiektől sem kellett tartania.
Harc a korona megtartásáért
A legenda szerint Hitvalló Eduárd haláloságyán Haroldra és Aldgyth-re bízta országát, majd a királyi tanács is megválasztotta őt. Másnap, 1066. január 6-án a néhai királyt eltemették, az újat pedig megkoronázták. Azonban ugyanekkor bejelentkezett két másik aspiráns is az angol trónra, III. Harald norvég király, és Normandiai Vilmos.
Első felesége azonosította II. Harold holttestét
Valószínűleg II. Harold nem számított arra, hogy családjában keresse az első árulót, pedig testvére, Tosting, hamar szervezkedni kezdett ellene, és III. Haraldot támogatta. A király Normandia felől várta a támadást, így amikor megtudta, hogy északról Tostingék közelednek, át kellett csoportosítania hadseregét. A norvég királynak York városát sikerült bevennie. Harold Godwinsonnak saját testvére ellen kellett csatát nyernie, mely során Tosting és III. Harald is életét vesztette.
Harold Godwinson győzelmet aratott két összeütközésben is, azonban nem lehetett biztos a következő csatájának kimenetében. Normandiai Vilmos Anglia földjére lépett, és elbotlott. Ez rossz ómennek is tekinthető, de a legenda szerint Vilmos a földbe markolt, és azt mondta katonáinak, hogy már meg is kaparintotta a királyságot. Mindeközben Harold Godwinson kimerült hadsereggel sietett vissza Anglia északi részéről, hogy időben Normandiai Vilmos útját tudja állni.
Hódító Vilmos jó hadvezéri képeségekkel legyőzte Harold Godwinsont – aki életét vesztette a csatában –, és elfoglalta a trónt. Megszilárdította hatalmát, több mint két évtizedig uralkodott, és a királyságát leszármazottjaira hagyta.