Jávor Pál a rejtőzködő sztár
2025. február 14. 18:08 Múlt-kor
Jávor Pál sosem adta fel álmát, hogy színész legyen. Még Hollywoodban is szerencsét próbált, de hiányos nyelvtudása miatt közel sem tudott olyan karriert befutni, mint hazájában. A gestapo listáján is szereplő Jávor Pált az első magyar filmsztárnak szokták tekinteni. A történelem fordulatos éveiben kellett helytállnia, mind a színpadon, mind a magánéletében.
1902. január 31-én született, Spannenberger Pál Gusztáv Albert néven Arad városában. Első névváltoztatására szülei házasságkötésekor került sor, amikor felvette édesapja vezetéknevét a Jermannt.
Színészi álmának megvalósításáért Dániába is elutazott volna, azonban megfelelő papírok hiányában nem tudta elhagyni az országot. Az Országos Színművészeti Akadémiára könnyedén jutott be tehetsége révén.
Jermannból időközben Jávor lett, a fiatal hallgatóból pedig diplomás színész. Budapesten kapott állást, majd az igazgatóval való konfliktusa miatt Székesfehérváron, majd Szegeden is láthatta a közönség.
Az emberek rajongtak érte, de ő ezt nehezen viselte el. Nem szeretett interjúkat adni, és ha adott, akkor is sokszor komolytalanul válaszolta meg a kérdéseket.
Meg volt a véleménye a politikáról, és hangoztatta is azt, emiatt már az 1920-as években bajba került. További nehézséget okozott az is, hogy Jávor Pál nem volt éppen békés természetű, többször keveredett vitákba, veszekedésekbe, sőt verekedésekbe is.
Jávor Pál 1940-ben
Filmes szerepeiben gyakran csábított el hölgyeket, viszont magánéletéről keveset beszélt – az újságok gyakran találgattak arról, hogy kiért doboghat éppen a szíve a sármos színésznek. Talán ezért is boronálták őt össze gyakori filmpartnerével, Karády Katalinnal is. Azonban Jávor Pál igazi énje a róla kialakult képnek fordítottja volt.
Mindent a szerelemért
Landesmann Olgát közös ismerős által ismerte meg. Állítólag hamar táncraperdültek, és rövidesen kialakult a kölcsönös szimpátia. Az asszony gazdag zsidó családból származott, de megismerkedésük idején már elvált volt, két gyermek anyjaként. Az esküvőre végül 1934-ben került sor.
Jávor karrierje is felfelé ívelt, miután az 1930-as években a Vígszínházban, majd a Nemzeti Színházban is játszott.
A zsidótörvények barátikörére és feleségére is veszélyt jelentettek. 1939-ben egy osztrák film forgatásakor Landesmann Olga csak nagy nehezen követhette férjét a szomszédos országba. Azonban ennél rosszabb következett: a Gestapo letartóztatta. Még ugyanazon a napon el is engedték, de az országból kitoloncolták.
Egy idő után már nem játszhatott színházban, nem szerepelhetett filmekben sem. Miután a nyilasok átvették a hatalmat 1944 októberében, Jávor Pált letartóztatták. Hónapokon át fogvatartották, miközben felesége hogylétéről nem tudott semmit, és ez nagyon aggasztotta. Ahogyan ő fogalmazott: "Hozzám csak rémhírek jutnak el. Olyan jól esne valami vigasztaló, meleg emberi szó, amit annyiszor kaptam Tőled..."
Jávor Pál és Landessman Olga sírja
A II. világháború véget ért, Jávor Pált pedig szabadon engedték, mégsem várták nagy szerepek – hiszen az előző rendszer egyik legfontosabb színésze volt, ráadásul gazdag családból származó feleséggel.
Külföldön próbáltak szerencsét, visszatért Romániába, majd az Amerikai Egyesült Államokba utaztak, ahol több mint egy évtizedig éltek, a színészet több-kevesebb sikerrel kecsegtetett. Még Izraelben is vendégszerepelt, ám amikor lehetősége adódott visszatérni hazájába, meg is tette.
Egészsége viszont egyre romlott, míg gyomorrákot diagnosztizáltak nála. Még 1959-ben szerződést ajánlottak neki a Nemzet Színházban, azonban súlyosbodó állapota miatt nem tudott már visszatérni a színpadra. 1959. augusztus 14-én hunyt el Jávor Pál.