II. Erzsébet 70 évig uralkodott, ezzel ő ült leghosszabb ideig az angol trónon
2025. február 20. 09:56 Múlt-kor
II. Erzsébet uralkodásának hetven éve alatt országa számtalan történelmi eseménynek volt tanúja, olykor alakítója. A fiatalon trónra került királynőnek a magánéletében is helyt kellett állnia a családot övező botrányok miatt – de a trónjáig is fordulatos út vezetett számára.
Amikor 1926. áprilisában megszületett Erzsébet hercegnő, senki sem gondolta, hogy egy napon ő lesz a Brit Birodalom leghosszabb ideig regnáló uralkodója. Erzsébet hercegnő élete tíz éves korában vett nagy fordulatot: nagybátyja lemondott a trónjáról, apját megtéve királynak.
A háború árnyékában
Gyermekkora nyugodtan és békésen telt, édesapjával, a Yorki herceggel, édesanyjával, és négy évvel fiatalabb húgával, Margit hercegnővel. Mindez addig tartott, amíg édesapja, VI. György 1936-ban megkapta a koronát, amellyel Erzsébet az első számú trónörökössé lépett elő. Tanulmányaiban is változást hozott, ezentúl különös figyelmet szenteltek a történelem és a jogtudomány tanítására.
Erzsébet hercegnő a II. világháború idején
A II. világháború idején Londont rengeteg bombatalálat érte. Erzsébet és Margit ezért a város külső részén, Windsorban töltötte a háború első éveit. A királyi család annak ellenére, hogy nem volt teljes biztonságban, a városban maradt a néppel – mely nagyban növelte a népszerűségüket.
Amikor betöltötte tizennyolcadik életévét, ragaszkodott ahhoz, hogy ő is kivegye részét az ország küzdelméből, ezért csatlakozott a brit hadsereg női egységéhez, ahol többnyire autók javításával foglalkozott. Mivel a tábor közel volt Windsorhoz, ezért a hercegnő minden este hazatért, de a napok túlnyomó részét a hadsereggel töltötte. Ebben az időben kapta meg első uralkodói feladatát is, a titkos tanácsba kapott helyet, és ha a király külföldön tartózkodott, akkor Erzsébetnek kellett őt helyettesítenie.
1945. május 8-án a II. világháború véget ért Európában. London utcáit elöntötte az ünneplő tömeg. Estefelé, Erzsébet hercegnő katonai egyenruhájában szökött el húgával, hogy élvezni tudják az emberekkel a boldog pillanatokat.
Utolsó évek hercegnőként
21. születésnapján beszédet tartott az ifjú hercegnő: „Kijelentem mindannyiótok előtt, hogy egész életemet – legyen az hosszú vagy rövid –, a szolgálatotoknak, és a birodalmi családunk szolgálatának ajánlom, amelyhez mindannyian tartozunk”.
Ugyanezen évben kötött házasságot Fülöp görög és dán királyi herceggel. A pár még gyermekként, a II. világháború előtt találkozott először, majd a nehéz évek alatt baráti-hangulatú leveleket küldtek egymásnak. A leánykérés már 1946-ban megtörtént, de titokban kellett tartani, ugyanis VI. György tartott attól, hogy lánya túl fiatal a házassághoz, ráadásul Fülöp valójában királyság nélküli herceg. A világégés még rányomta bélyegét az esküvőre is, a jegyrendszer még érvényben volt, a kormány úgy szavazott meg plusz kétszáz jegyet a hercegnő számára, hogy esküvői ruháját ki tudja fizetni.
II. Erzsébet koronázása
Az esküvőt követően egy évvel meg is született örökösük, Károly, majd Anna hercegnő (tíz évvel később pedig András és Eduárd követte őket).
A Nemzetközösség országainak látogatására Erzsébet hercegnő férjével indult el 1952. januárja végén. Egy héttel később az Egyesült Királyság királynőjeként tért vissza, ugyanis 1952. február 6-án VI. György király elhunyt. A reptéren fogadta II. Erzsébetet a miniszterelnök, Winston Churchill is.
Koronázására a következő év nyarán került sor, melyet több tízmillióan követtek az egész világon – köszönhetően a rádiónak, valamint a televízió egyre nagyobb körű elterjedésének. II. Erzsébet koronázása volt az első, amelyet televízióban közvetítettek, amelyhez egyébként ő kifejezetten ragaszkodott.
II. Erzsébet megtartotta korábbi ígéretét: 2022-ben, kilencvenhat évesen hunyt el, amelyből hetvenet a trónon töltött el.