Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hollandia rabszolgatartó múltját feldolgozó tárlat nyílt Amszterdamban

2021. május 19. 10:26 MTI

Hollandia rabszolgatartó múltját bemutató tárlat nyílt kedden az amszterdami Rijksmuseumban.

<

Az intézmény főigazgatója, Taco Dibbits szerint a Vilmos Sándor holland király által megnyitott tárlat célja nem az, hogy „ébresztőként” szolgáljon az emberek számára, hanem, hogy olyan „bombasiker” legyen, amely minél nagyobb közönséghez eljutva elmeséli a holland aranykor egy igazabb történetét - olvasható a The Guardian című brit napilap online kiadásában.

A múzeumigazgató szerint az uralkodó látogatása, amelyet közvetített az állami televízió is, azt üzeni, hogy a tárlat témája Hollandia történelmének szerves része és nem csupán a rabszolgák leszármazottjait, hanem az ország minden lakóját érinti.

A Slavery (Rabszolgaság) című tárlat tíz ember sorsán keresztül tekint vissza a holland gyarmati korszak 250 évére, négy kontinenst, Európát, Ázsiát, Dél-Amerikát és Afrikát is érintve.

A kiállításon 140 tárgyi emlék, köztük a rabszolgákat megbéklyózó rozsdás láncok, fakalodák, az ellenálló rabszolgák szörnyűséges sorsáról beszámoló dokumentumok láthatóak, valamint Rembrandt két portréja, amely dúsgazdag rabszolgatartókat örökít meg.

Az augusztus 29-ig elérhető tárlat egyik legérdekesebb kiállítási tárgya egy 1689-ből való, családi címerekkel díszített réznyakörv, amelyet 1881-ben adományoztak a Rijksmuseumnak.

Eredetileg kutyanyakörvnek vélték, ám feltehetőleg valójában a Hollandiába cselédnek visszahurcolt fekete rabszolgák viselték.

A Rijksmuseum jelenleg zárva tart, de a kiállítás virtuális bejárással hozzáférhető és a diákok ingyen nézhetik meg a tárlatot.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hollandia rabszolgatartó múltját feldolgozó tárlat nyílt Amszterdamban

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra