Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hét híres múmia a történelemből

2022. január 20. 15:05 Kulcsár Ádám

<

Befalazva a templomba

1994-ben Vác domonkos rendi templomának falán az egyik munkás repedésre lett figyelmes; amikor kalapáccsal megütögette, üreges hangot hallott.

Néhány csapást követően az egy téglányi vékonyságú fal megadta magát, és előbukkant egy lefelé vezető, sötét kőlépcső.

Amikor a plébánossal együtt lementek a titokzatos mélységbe, ott egy mennyezetig díszesen kifestett, koporsókkal teli kriptára bukkantak.

A koporsókban természetes módon mumifikálódott holttestek voltak, a kripta különleges mikroklímája ugyanis megőrizte az elhunytak ruházatát és egyéb, melléjük temetett értékeiket − a gyapjú zoknitól a főkötőkön és a rózsafüzéreken át a fejükre helyezett rozmaringból készült koszorúig.

A 265 múmia zömének csontjaiban – röntgensugaras vizsgálat segítségével – tuberkulózisra utaló nyomokat találtak, ez azonban nem meglepő, ugyanis a XVIII–XIX. században a tbc fehér pestisként söpört végig a kontinensen.

Az évszázados leletek nagyszerű lehetőséget biztosítanak egy olyan gyógyszertörzs kifejlesztésére, amellyel a tüdőbajban szenvedő betegek hatékonyan tudják felvenni a versenyt a gyilkos kórral szemben, ugyanis a váci múmiák csupán 35 százaléka halt meg a kórban.

Mivel nem volt védőoltás, a múmiák fennmaradó 65 százaléka genetikai ellenálló képességgel rendelkezett, amely hosszú távon megoldást jelenthet a tuberkulózis génterápiával történő gyógyításában.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hét híres múmia a történelemből

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra