Hét hajmeresztő történet a hidegháborúból
2020. június 19. 11:57 Múlt-kor
Pár lépésre az atomháborútól
Bár a világ az 1962-ben, a kubai rakétaválság idején állt legközelebb a nukleáris háborúhoz, két évtizeddel később is csak kevés hiányzott egy atomkatasztrófához.
1983 novemberében az Able Archer 83 nevű hadművelet keretén belül az Egyesült Államok és szövetségesei által, 40 ezer NATO-katona részvételével megtartott szimulált hadgyakorlat-sorozat majdnem tragédiához vezetett.
A kitalált forgatókönyv szerint a Varsói Szerződés csapatai offenzívát indítottak Finnország, Görögország, Jugoszlávia és Norvégia ellen, majd a NATO-csapatok bevetését követően a konfliktus az atomfegyverek tömeges bevetésével érte el csúcspontját.
Mivel azonban a hadműveletben számos magas rangú amerikai és európai politikai és katonai vezető is részt vett, a hadgyakorlat pedig rendkívül valósághűre sikeredett, a szovjetek azt hitték, valódi támadásról van szó.
A várható offenzívától félve a szovjetek felkészültek a megelőző csapásra.
Nukleáris robbanófejekkel látták el Kelet-Németországban és Lengyelországban állomásozó katonai gépeiket, atomfegyverekkel felszerelt tengeralattjárókat rendeltek az Északi-sark közelébe, és a legmagasabb készültségbe helyezték az SS-20-rakétáikat.
Bár a NATO vezetői észlelték a szovjetek készülődését, úgy gondolták, ők is egy csak háborús szituációt színlelnek. Tévedtek, a szovjeteknek azonban szerencsére sikerült józanul mérlegelni a helyzetet, megmentve ezzel a világot a pusztulástól.