Múlt-kor.hu

Múlt-kor bolt: Itt vásárolhatsz termékeinkből 》

Hét borzasztó halálnem a viktoriánus Nagy-Britanniából

2019. november 20. 18:47 Múlt-kor

<

A zöld méreg

Az élénkzöld tapéta rendkívül divatosnak számított a 19. századi Nagy-Britanniában, elsősorban az úgynevezett preraffaelita művészeknek köszönhetően.

A Carl-Wilhelm Scheele svéd vegyészről Scheele-zöldnek nevezett festékanyag, amelyet leggyakrabban használtak hozzá, igen nagy mennyiségű arzént tartalmazott.

Habár az arzén mérgező hatásai ismertek voltak, az emberek úgy gondolták, csupán nagy mennyiségben elfogyasztva jelent veszélyt, festékanyagként veszélytelen.

1862-ben hatósági vizsgálat indult, miután egyazon család több gyermeke is néhány héten belül megbetegedett és meghalt London Limehouse nevű negyedében.

Az eljáró orvosszakértő, Dr. Thomas Orton arra jutott, a gyermekekkel a szobájuk zöld tapétájában található arzén végzett.

Nem csupán a tapétában volt elterjedt a Scheele-zöld használata: ruhák, kalapok, függönyök és sálak is készültek a mérgező anyaggal.

Emellett sok helyen arzénnel permetezték a zöldségeket a kártevők ellen, de még az ételbe és az italba is kerülhetett – Nagy-Britanniában először 1903-ban korlátozták az élelmiszerben való használatát.

Napjainkra a korabeli házakat már megszabadították a mérgező berendezésektől, a múzeumokban kiállított Scheele-zölddel színezett ruhák pedig jobbára üvegvitrinekben láthatók.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

Hét borzasztó halálnem a viktoriánus Nagy-Britanniából

Aktuális számunkat keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő itt!

2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban

Ízelítő a Magazinból

További friss hírek

Legolvasottabb cikkeink

Facebook Twitter Tumblr

 

Váltás az asztali verzióra